10. Často kladené otázky


Otázka: Prečo je cena strieborných a zlatých zliatkov väčšia, než cena uvedená na dennom grafe zlata a striebra? Keď vynásobím cenu striebra na grafe cenou dolára, potom mi vyjde vždy nižšia...

Odpoveď: Porovnávate cenu spotu s cenou fyzického kovu. Ide o podobný príklad, ako keď napríklad porovnáte kurz dolára pri ČNB a pri bežnej zmenárni / banky. Podarí sa Vám nakúpiť dolár pri ČNB?
Podobne je tomu s rozdielom medzi spotom a fyzickým kovom. Pri fyzickom kove je potrebné počítať s razbovou prémiou, náklady na dopravu, skladovanie, hedžovanie a pod. Cenu veľmi ovplyvňuje tiež aktuálna dostupnosť zliatku na trhu. Tiež je potrebné si uvedomiť, že existujú menej obľúbené (a teda lacné) zliatky a naopak zliatky žiadané, ktorých je nedostatok (a preto sú drahšie). Veľký vplyv má nielen obľuba, ale predovšetkým likvidita zliatkov.
Na túto tému viac zde.


Otázka: Chcel by som sa opýtať, či je nejaký dôvod, prečo sa cena mincí Silver Eagle, Maple Leaf líšia?

Odpoveď: Cena Silver Eagle a Maple Leaf (ale napríklad i ďalších zlatých alebo strieborných mincí či zliatkov) sa líšia kvôli značke, likvidite, prémiami producenta, aktuálnej dostupnosti atď.
Značka: Renomovaný rafinér (alebo mincovňa) si môžu účtovať väčšiu maržu (prémiu), pretože ich minca (zliatok) je žiadanejšia. Spravidla to budú výrobcovia, ktorí majú obrovskú likviditu. Napríklad Silver Eagle je globálne najlikvidnejšia strieborná investičná minca, minca Maple Leaf ho zdarne doťahuje. Naopak európske razby si obdobnú obľubu nezískali, takže bývajú spravidla lacnejšie - vzhľadom k menšej likvidite sú teda aj menej vhodné pre investície.
Ale je tu samozrejme výnimka z pravidla: Existujú tiež mince, ktoré sú vzhľadom na obsah kovu veľmi drahé, hoci nedosahujú raziacich objemov. Ide napríklad o mince s nákladnejším typom razby (čínske pandy a pod.) Alebo o mince zberateľské (napríklad produkcia ČNB). V tomto prípade sa ale už odchyľujeme od investičných typov a pozvoľna prechádzame k minciam iného typu (zberateľské a pod.). Ďalším dôvodom cenovej diferencie môže byť dostupnosť. Ak niektoré likvidné mince sú v určitom čase ťažšie dostupné (napríklad Maple Leaf v závere roka 2013), zvýši sa ich prémia a teda aj cena.
Ďalším dôvodom môže byť fakt, či minca je alebo nie je IRA acceptable


Otázka: Všimol som si, že Silver Eagle ma pri spätnom výkupe "bonus" 3%, pýtam sa prečo tomu tak je?

Odpoveď: Spätný výkup si každý dealer nastaví tak, ako mu vyhovuje. Aktuálne je napríklad väčší dopyt po určitom type mince vyšší, čo sa premietne do podmienok výkupu. Všeobecne ale spätný výkup, najmä pri investičnom striebre, vhodný cez dealera nie je. Dôvodom je napríklad DPH, ktoré Vám žiadny obchodník nedoplatí, pretože ide o daň, ktorú pri predaji už odviedol do štátnej kasy. Preto predávať dealerovi nie je pre investora príliš rozumné. Použite radšej Burzu Drahých Kovov, tu budete predávať za Vami stanovenú cenu, ktorá sa bude iste podobať aktuálnej predajnej cene obchodníkov.


Otázka: Obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu, či začať investovať do zlata alebo do striebra, ktoré je pre mňa cenovo dostupnejšie. V prípade zlata sa ale neplatí DPH.

Odpoveď: Neexistuje univerzálna rada, do čoho, prečo a ako investovať. Sám musíte posúdiť, čo chcete investíciami získať, respektíve k čomu Vám má investícia dopomôcť.
Ide Vám o cenový zisk, o zabezpečenie staroby, alebo o diverzifikáciu Vášho portfólia? Aké percento svojich prostriedkov a v akom časovom horizonte investujete do kovov? Čo si od investície do drahých kovov sľubujete?
To všetko si musíte veľmi starostlivo zvážiť a tieto otázky si sám zodpovedať. Finálne rozhodnutie za Vás nikto urobiť nemôže.
Podklady sa snažíme našim klientom pripravovať na webe, preto Vám odporúčam dôkladné prečítanie článkov. Potom iste sám zistíte, čo je pre Vás konkrétne ako investícia zaujímavé, a čo nie.
Výhody i nevýhody zlata aj striebra iste dokážete sám posúdiť a skombinovať s Vašou investičnou stratégiou. Verte, že DPH nie je kľúčovým faktorom pri rozhodovaní sa o investícii ....
K téme viac tu .


Otázka: Chcem sa spýtať, či cena uvedená na Vašom webe je konečná alebo sú tu ešte nejaké ďalšie poplatky. Ďalej by som sa chcel opýtať, či je možné tovar zaslať dobierkou na Slovensko.

Odpoveď: Cena je konečná, jediné ďalšie poplatky sú poštovné. Poštové poplatok sa Vám automaticky zobrazí pri nákupe v e-shope.
Dobierkou do ostatných krajín EÚ nezasielame, dôvodom je vysoká cena tejto služby, čo by tovar veľmi predražilo.


Otázka: Čo mi prinesie konzultácia u vás? Nie je to zložité, nie som ekonóm? Musím vedieť anglicky?

Odpoveď: Nejde o nič zložité, anglicky vedieť nemusíte. Pri konzultácii získate kompletný náhľad na možnosti zaistenia ceny, a to nielen pri kove. Ukážeme Vám opčné stratégie, ktoré používame na zaistenie ceny nakúpeného kovu. Ukážeme Vám, ako realizujeme zisk v prípade prepadu ceny kovu. Naučíte sa zarábať na všetkých typoch trhov: rastúcom, klesajúcom aj stagnujúcom. Všetko sa naučíte na demo účte, čiže bez riskovania peňazí.


Otázka: Prečo píšete, že vás rastúca cena striebra neteší? Veď to je predsa zisk.

Odpoveď: Rastúce ceny striebra znamenajú drahšie nákupy kovu. Aj Vy by ste boli nepochybne radšej, keby ste mohli nakupovať za nižšie ceny. Kde sú tie časy, keď sme nakupovali striebro za 8 dolárov ....
Striebro držíme ako ochranu proti krachu meny, proti hyperinflácii, ako rezervu na starobu a pod. Pri fyzickom kove, čiže pri strieborných tehlách, zliatkoch a minciach, teda nešpekulujeme na rast ceny. Ku špekulácii na rast (alebo prepad ceny) slúžia opčné stratégie, ktoré investorov učíme na konzultáciách.


Otázka: Keď niečo pri konzultácii nepochopím, môžem sa potom pýtať napríklad po telefóne?

Odpoveď: Samozrejme že môžete. Našou snahou je, aby ste získali funkčný nástroj kvalifikovaného investora a vedeli ho plne ovládať. V prípade nejasností samozrejme zavolajte, radi poradíme.


Otázka: Investícia do striebra mi pripadá neistá. Díval som sa na burzové grafy striebra a cena neustále lieta ako šialená.

Odpoveď: Áno, čiastočne máte pravdu - cena striebra na trhoch je veľmi volatilná. Dôvodom volatility striebra je, že trh so striebrom je veľmi malý. Každý väčší nákup preto hýbe cenou. Ale zásadným omylom, rozšíreným medzi laikmi, je zmiešavanie trhu fyzického striebra a trhu "papierového striebra" - kontraktov na burze. Cena fyzického investičného striebra nemá totiž s "papierovým" veľa spoločného. Na Comex (tj. na US futures trhu, kde sa obchoduje kontrakt striebra) je cena striebra v obrovskom meradle manipulovaná a absolútne neodráža skutočnú ponuku a dopyt. Tento fakt je známy profesionálnym obchodníkom, bohužiaľ nie aj laickej verejnosti.

Môžete takéto tvrdenie dokázať?
Samozrejme. V investorskej sekcii predložíme konkrétne dôkazy. Pôjde predovšetkým o ukážku nesmierneho množstva short (tj. krátkych) pozícií, ktoré držia dve veľké americké banky. Ďalším dôkazom je napríklad skutočnosť, že na Comexe existujú kontrakty na oveľa väčšie množstvo striebra, než v skutočnosti vôbec existuje v jeho depozitároch!
Aby sme si tento fakt priblížili z praktického hľadiska, použijeme situáciu z minulého roka. V novembri 2008 bola cena striebra na Comex stlačená dokonca pod $9 za uncu. V rovnakom čase sa ale fyzické striebro - mince a zliatky - predávali v USA s obrovskou prémiou (prirážkou oproti spot cene na trhu). Na jednouncových minciach činila táto prémia dokonca viac ako 100%! Investičného striebra bol veľký nedostatok - akonáhle sa čokoľvek objavilo u veľkododávateľov, okamžite to bolo predané.
A aká bola situácia v Európe? Ešte zaujímavejšie. Investičné jednouncové mince sa tu predávali v prepočte za $25 i viac. Teda ... vlastne sa nepredávali. Prečo? V Európe skrátka v novembri 2008 žiadne investičné striebro nebolo k zohnaniu! A toto všetko sa dialo pri spot cene "paper silver" na burze $9. Môže byť presvedčivejší doklad manipulácia ceny striebra?
Ukázala sa však ešte jedna vec: Ľudia, ktorí v roku 2008 nakúpili strieborné mince alebo investičné zliatky napríklad za $16, aj na jeseň mohli predávať stále za $16, v prípade mincí ešte drahšie. Skrátka investori, ktorí mali fyzické striebro, ľudovo povedané "pod vankúšom", zarobili. Úplne opačná situácia bola bohužiaľ v "papierovom" striebre. Ľudia, ktorí nakúpili papierové striebro na burze (tj. kontrakty na Comex), prípadne využili iného investičného inštrumentu (ETF, strieborné podielové fondy), na jeseň pri cene $9 mali priebežnú stratu cez 40%! Nenakúpili totiž skutočné striebro, ale len papierový záväzok od fondu, ktorý fyzické striebro s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nemal.


Otázka: V dnešnej dobe mi príde riskantné investovať do čohokoľvek. Čítal som v novinách odporúčania renomovaného investičného analytika, že v dnešnej dobe je najlepšie mať väčšinu kapitálu v hotovosti, teda v peniazoch.

Odpoveď: Našim klientom vždy odporúčame, aby sa príliš neriadili radami žiadnych analytikov. Vždy spoliehajme len na svoj vlastný úsudok. Všetci takzvaní "renomovaní" analytici v lete 2007 po prvom prepade akciových trhov radili ako o život: "Nakupujte akcie amerických investičných bánk! Tak lacné už nikdy nebudú! "Na jeseň roku 2008 sa tieto akcie dostali na zlomky pôvodných hodnôt. Niektoré veľké investičné banky dokonca skrachovali alebo museli byť prevzaté inou bankou so štátnou asistenciou. "Renomovaní" analytici sa svojich rád držali do konca roka 2007. Niektorí z nich potom skončili. Tí, čo zostali, sa na túto tému dnes nehodlajú baviť.

Späť k Vašej otázke. Striebro je veľmi istá investícia, najmä ak investujeme v dlhšom časovom horizonte. Ak sa pozrieme na držanie kapitálu v hotovosti, nebude výhľad do budúcnosti zďaleka tak povzbudzujúci, ako je pri striebre. Áno, práve držanie kapitálu v hotovosti, teda v peniazoch, je veľmi riskantné. Treba si uvedomiť, že peniaze, respektíve mena, sú tiež investičným nástrojom. Koruna, euro, dolár - hodnotu týchto mien tiež určuje trh a ich "cena" sa v čase mení. Ďalším problémom peňazí je ich nulové krytie. Naozaj je to tak - peniaze nie sú ničím kryté! Mať teda v dnešnej dobe všetko v "nekrytých" peniazoch je mimoriadne riskantné. Štáty po celom svete sa rekordne zadlžujú a niektoré z nich už aj prakticky krachujú - spomeňme na Island, Maďarsko, na problémy pobaltských krajín atď. Tlač peňazí, horúčkovité vydávania dlhopisov - to všetko úspory stále rýchlejšie znehodnocuje. Peniaze sú náchylné na narušovanie nielen vplyvom devalvácie, ale aj vplyvom stále číhajúcej inflácie. Hodnotu trvalo strácajú.
Ako konzervatívny investor by ste preto mali mať časť svojich financií v drahých kovoch. Navyše, pokiaľ ide o onú istotu, zlato a predovšetkým striebro fungujú spoľahlivo ako peniaze 6000 rokov, dnešné nekryté meny sotva 40 rokov. Čo je teda istejšie?


Otázka: Zaujímal som sa o otázku výkupu. Vidím, že pri striebre je percentuálny rozdiel medzi vašou nákupnou a výkupnou cenou oveľa vyšší, než býva pri zlate. Čím je to spôsobené?

Odpoveď: Najskôr je potrebné uviesť na pravú mieru porovnanie so zlatom. Pri striebre je rozdiel medzi nákupnou a výkupnou cenou (tzv. spread) všeobecne oveľa vyšší ako pri zlate. Je to dané primárne vysokým prémiami. Vyjdeme z faktu, že cena striebra oproti zlatu je výrazne nižšia. Ak teda vyrazenie jednouncovej mince stojí napríklad jeden dolár, potom pri striebre náklady na túto razbu tvoria percentuálne oveľa väčšiu časť ceny ako pri zlate.
Prémia je však prítomná aj pri väčších zliatkoch a tehlách - to je dané skutočnosťou, že striebra je v investičnej forme skrátka málo, takže ponuka nestačí pokrývať dopyt. Druhým dôvodom väčšieho spreadu oproti zlatu je fakt, že trh s fyzickým investičným striebrom je podstatne menší a nie je zatiaľ tak rozvinutá ako trh zlata. To sa však netýka napríklad USA, kde existuje veľa subjektov, malých i veľkých, ktoré so striebrom obchodujú, a tým zefektívňujú trh a tlačia na zužovanie spreadu medzi nákupnou a predajnou cenou. V Európe je situácia iná - trh s fyzickým striebrom tu organizuje len niekoľko subjektov a investičného striebra je tu veľmi málo.

Z týchto dôvodov je zaisťovanie výkupu samo o sebe veľmi zložité. Firma SILVERUM s.r.o. je prvou spoločnosťou v Českej republike, ktorá vie zabezpečiť efektívny výkup investičného striebra. Firma svojim zákazníkom ponúka spätné odkúpenie investičného striebra. Múdry investor si však uvedomí, že postupom času sa trh s fyzickým striebrom rozvinie aj v Európe a priblíži sa trhu s fyzickým striebrom, aký je v USA a v Kanade. Možnosťou výkupu bude pribúdať a výkupné ceny sa budú zlepšovať.


Otázka: Som ekonóm. Čítal som si váš článok "Prečo investovať do drahých kovov?" A to ako porovnávate striebro s dnešným moderným menovým systémom ma prekvapilo. Všeobecne sa uvádza, že ľudia už nikdy striebrom platiť nebudú, je to nepraktické. Čo vy na to?

Odpoveď: Obávame sa, že ďalší vývoj dá za pravdu nám. Keďže ste ekonóm, iste poznáte "Fractional reserve banking system", na ktorom je postavený súčasný monetárny systém, a ktorý definuje úlohu centrálnych bánk. Tento systém je chrbticou dnešného menového systému, v čom sa nepochybne zhodneme. Okrem iného ale umožňuje bankám vytvárať peniaze takpovediac "z ničoho" a tiež upravuje viazanosť peňazí na štátne dlhopisy.
Čertovo kopýtko tohto systému budeme podrobne rozoberať v investorskej sekcii týchto webových stránok. Dôkaz problémov, ktoré zo systému plynú, jasne podala práve súčasná finančná kríza. Obrovská úverová expanzia (a následná bublina na trhu s nehnuteľnosťami) bola umožnená práve tým, že je možné emitovať ohromné sumy peňazí "z ničoho". Bohužiaľ to zatiaľ nie je to najhoršie. Najväčšie problémy ešte len prídu. Kedy to bude? Bude to v momente, kedy zadlžené štáty s veľkými rozpočtovými schodkami (napríklad USA) nebudú schopné ďalej ťahať svoje predlžené rozpočty a ostatné štáty (ako napr. Čína) odmietnu nakupovať ich štátne dlhopisy. To bude ešte len poriadny problém.

S tým, že sa drahé kovy v menovom systéme už nikdy nebudú používať, nemožno súhlasiť. Súčasný monetárnej systém je veľmi krehký. Hodnota peňazí stojí iba na dôvere ľudí v kúpnu silu peňazí. Tento fakt pekne ukázali udalosti v roku 1999 a 2001. Vtedy, najprv v súvislosti s fenoménom Y2K a potom kvôli teroristickým útokom na WTC, začali niektoré malé lokálne obchody a tiež benzínové čerpacie stanice v USA prijímať americké strieborné mince, ktoré sa používali pred rokom 1965. Tieto mince totiž obsahujú 90% striebra. A toto sa dialo v dnešnej "modernej dobe" platobných kariet a internetového bankovníctva. Vtedajšie udalosti v podstate žiadnym veľkým problémom neboli - bola to len panika. Mnohí naivní a dôverčiví občania budú veľmi nemilo prekvapení, čo sa bude diať, až sa objaví skutočný problém.
Ak hovoríme o benzínových čerpacích staniciach, skúsme ešte jedno zaujímavé porovnanie. V roku 1960 stál v USA galón benzínu asi 30 centov - galón bolo teda možné zaplatiť tromi striebornými desaťcentami. Dnes stojí galón benzínu viac ako desaťkrát toľko, cez $3. Napriek tomu aj dnes by ste si za tie tri strieborné desaťcenty mohli kúpiť galón benzínu - práve vďaka hodnote striebra, z ktorých sú vyrobené. Je tomu tak aj pri dnešných, veľmi nízkych a manipulovaných cenách striebra.

Striebornými mincami už asi naozaj nikdy platiť nebudeme. Nie preto, že by to bolo nemoderné, ale jednoducho preto, že striebro je veľmi zriedkavé. Na razbu väčšieho množstva mincí je ho málo. O čom sme ale presvedčení, je prítomnosť drahých kovov v menových systémoch budúcnosti. Teda že peniaze budú čiastočne kryté zlatom a striebrom. A to nie je hudba vzdialenej budúcnosti ani naše predstavy. Arabské štáty združené v GCC (Gulf Cooperation Council) už schválili zámer vytvoriť spoločnú menu (názov najpravdepodobnejšie Arabský dinár), ktorá by mohla byť čiastočne krytá zlatom. Keďže členom GCC je tiež Saudská Arábia, potom by aj platby za ropu boli pravdepodobne vyžadované v tejto mene. To by zasadilo veľkú ranu predovšetkým doláru. Dôsledkom by bol veľký rast cien drahých kovov. Ďalšou krajinou, ktorá by mohla využiť svoje veľké zásoby zlata v monetárnom systéme, je Rusko. Keďže je Rusko zároveň veľkým exportérom nerastných surovín do Európy, mal by tento krok určite veľký vplyv na euro aj na českú korunu.


Otázka: Mám k dispozícii väčší kapitál. Na internete som čítal niekoľko článkov o diamantoch. Pre väčšiu investíciu mi diamant pripadá vhodnejší ako striebro a to predovšetkým z praktických dôvodov. Diamant môže mať hodnotu pokojne 40.000 EUR, a pritom je veľmi malý a môžem si ho dať do vrecka. Za tú istú sumu by som kúpil desiatky kilogramov striebra, ktoré už tak kompaktné asi nie sú.

Odpoveď: Áno, diamant je kompaktnejší. Striebro je síce ťažké, ale vďaka vysokej mernej hustote nezaberie príliš priestoru. Investor v bežnej bezpečnostnej schránke alebo v sejfe uskladní niekoľko tisíc uncí. Ale samozrejme diamanty majú v tomto ohľade nespornú výhodu. Diamant však nemožno považovať za stabilný a konzervatívny investičný nástroj. Investícia do diamantu totiž nie je investíciou do reálnej hodnoty, ale do estetického vzhľadu. To môže byť dosť ošemetné. Cena diamantu nezávisí ani tak na ponuke a dopyte ako skôr na jeho ohodnotenie znalcom.
Predstavme si, čisto hypoteticky, že by v priebehu okamihu naraz zmizli zo sveta všetky diamanty. Čo by sa stalo? Vôbec nič. Keby takto zrazu zmizlo všetky striebro, nemohli by sme sa pozerať na televíziu, používať počítač, mobilný telefón, prestala by fungovať chladnička atď. Väčšina priemyslu by sa zastavila. Svetové hospodárstvo by zažilo obrovský otras.
Cena diamantov je do značnej miery umelá - závisí len na tom, či sa nájde dostatočne bohatý záujemca o kúpu diamantu. A ak sa nikto taký nenájde, zmizne akýkoľvek dopyt. Nikto iný totiž diamant k ničomu nepotrebuje.
Tam, kde diamanty predsa len potrebné sú - brúsne a vrtné nástroje, možno použiť umelo vyrobené diamanty, ktoré majú zanedbateľnú cenu.
Cena diamantov je veľmi vysoká, často až nereálne vysoká. Do čoho investuje múdry investor? Do komodity, ktorá je veľmi podcenená a existuje pri nej obroský potenciál rastu ceny, alebo do niečoho, čo je extrémne predražené?

Ak chce muž kúpiť darček manželke alebo priateľke, nemôže urobiť nič romantickejšie, než kúpiť prsteň s diamantom. Investovanie má ale pramálo spoločného s romantikou. Investujme svoje peniaze do komodity, ktorá má skutočnú hodnotu. Do komodity, bez ktorej sa prevažná väčšina ľudí na tejto planéte nemôže obísť. Diamant to určite nie je.


Otázka: Ponúkate striebro v rôznych formách (mince, zliatky). Ktorá z nich je najlepšia?

Odpoveď: Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Najobľúbenejšie je striebro v malých jednotkách, najmä jednouncové mince. Sú na trhu najžiadanejšie a veľmi ľahko sa predávajú, keď sú potrebné hotové peniaze. Keď poklesne cena striebra, práve pri týchto minciach začne veľmi rýchlo narastať prémia. Čiže aj keď cena striebra o niečo klesne, tieto mince môžete stále predať za vysokú cenu vďaka nárastu prémia. Na druhej strane je ale prémia najväčšou nevýhodou pri kúpe mincí. Pri nákupe mince každá trojská unca vyjde drahšie, než keby boli nakúpené zliatky alebo tehly. Za rovnakú sumu sa jednoducho nakúpi menej striebra vo forme mincí, ako vo forme zliatkov alebo tehál. Optimálnym investičným rozhodnutím je teda diverzifikovať a nakupovať ako zliatky, tak mince.
Rozhodne je ale nevyhnutné nakupovať vždy také zliatky a tehly, ktorých hmotnosť je v unciach. Drahé kovy sa všade po svete obchodujú oddávna v trojských unciach. O kilogramové a gramové zliatky je potom menší záujem a pri ich odpredaji za ne predávajúci dostanete menej peňazí. V kategórii zliatkov sú celosvetovo najobľúbenejšie práve desaťuncové zliatky. Dôvodom je ich praktická veľkosť, a pritom stále výhodná cena za uncu kovu pri nákupe aj pri spätnom predaji.


Otázka: Akú mám záruku, že mince, zliatky a tehly, ktoré od vás kúpim, sú naozaj z rýdzeho striebra a nejedná sa o falzifikát (napr. s prímesou olova apod).

Odpoveď: Na všetkých našich minciach, zliatkoch a tehlách je od rafinérie vyrazená overujúca značka .999 (prípadne .999 pure silver), ktorá garantuje rýdzosť drahého kovu. Naša spoločnosť ponúka striebro iba od renomovaných svetových rafinérií (vrátane najprestížnejšieho Johnson Matthey) a nakupuje od najväčších dodávateľov v USA, ktorí pôsobia v odbore desiatky rokov. Navyše ako prvá firma v ČR pri všetkom striebre, ktoré predávame, ponúkame spätný odkup. Aj týmto krokom dávame najavo, že striebro, ktoré predáme, má vždy deklarovanú rýdzosť a hmotnosť. To je ďalší dobrý dôvod, prečo dať pri nákupe prednosť renomované spoločnosti, ako je SILVERUM s.r.o., pred nelegálnymi predajcami a dílermi, ktorí niekedy ponúkajú striebro za podozrivo nízku cenu.


Otázka: Čo znamená termín 1 oz, 10 oz atď.?

Odpoveď: Hmotnosť striebra sa odjakživa uvádza v trojských unciach - najčastejšia skratka je tr.oz alebo len oz. Jedna trojská unca má hmotnosť približne 31,1 gramov.
Potom teda platí: 1 oz = 31,1 g, 10 oz = 311 g, 100 oz = 3,11 kg a 1000 oz = 31,1 kg.
Existuje ešte fluid ounce (skrátene fl.oz alebo len oz). To je ale jednotka objemu, nie hmotnosti a je ekvivalentom cca 29 ml. Používa sa v USA, u nás ju môžete nájsť na niektorých šampónoch alebo kolínskych.


Otázka: Dávate k minciam certifikáty o pravosti?

Odpoveď: Certifikáty nemá zmysel vystavovať, pretože nemajú pri investičných kovoch žiadnu validitu. Jediným garantom pravosti kovu je obchodníkom vystavený daňový doklad. Len daňový doklad je evidovaný, má zákonom stanovené parametre a právne normy ho chápu ako validný doklad o pôvode a spôsobe nadobudnutia tovaru, v našom prípade investičného striebra. Certifikát je len zdrap papiera - jediným dokladom pôvodu a garanciou kvality je preto daňový doklad (faktúra). Trvajte na tom, aby tu bolo uvedené aj vaše meno a adresa, vyhnete sa tak otázkam o pôvode vášho zliatku alebo mince pri predaji ...