Kalkulačka inflácie a vývoja ceny striebra
(1954-2009)

„Keby som to bol vedel, tak som to urobil už dávno." Tak reaguje väčšina ľudí na zistenie, o koľko im inflácia už znehodnotila úspory. Je až neuveriteľné, že zo stokoruny za pár desiatok rokov zostalo reálne len pár korún.

Čo by sa Vám oplatilo viac: Dostať do kolísky stokorunu alebo striebornú tehličku?

Pripravili sme pre Vás jednoduchú kalkulačku, kde jediným stlačením zistíte hneď päť údajov:

- Koľko dnes činí hodnota "stovky" z doby Vášho narodenia?
- Koľko hodnoty už koruna stratila počas Vášho života?
- Aká vysoká inflácia Vám počas vášho života likviduje úspory?
- Keby ste "do kolísky" miesto stokorunáčky dostali tehličku striebra, koľko by ste už mali zarobených?
- Aký je výnos investičného striebra počas Vášho života, keď všetko očistíme o infláciu?
Spočítajte si, o koľko počas Vášho života stratila česká koruna na hodnote.
Spočítajte si, koľko ste mohli naopak získať držaním investičného striebra.


Zadajte rok Vášho narodenia (1954-2009):Rozsah je od poslednej menovej reformy z roku 1953, kedy ľudia prišli o väčšinu úspor nariadením vtedajšej vlády. Kalkulačka teda funguje pre ľudí narodených od roku 1954. Tí skôr narodení totiž prišli prakticky o všetky úspory na bankových účtoch - opýtajte sa pamätníkov ...

Investícia do drahých kovov je dlhodobá záležitosť. To, že vám inflácia zničí úspory, sa prejaví v horizonte desaťročí. Rovnako výnos z drahých kovov je otázkou pravidelného a dlhodobého investovania. Preto kalkulačka končí v roku 2009, kedy bol svet v najhlbšej ekonomickej recesii.

Výsledky vás možno prekvapia. Uvidíte, že držať úspory na bankovom účte je vopred prehratý boj, kde inflácia bohužiaľ väčšinu hodnoty zničí.

Preto je rozumné mať časť majetku v drahých kovoch. Najrozumnejšie je prikupovať drahé kovy pravidelne, napríklad prostredníctvom Strieborného účtu.
Pozn .: Od roku 1954 do roku 1989 kalkulačka počíta s medziročný infláciou odhadnutú na 3,3 percenta, po roku 1989 potom vychádza z medziročnej inflácie, podľa zverejnených dát z ČSÚ. Pre výpočet vývoja ceny striebra sú použité priemerné hodnoty ceny striebra za daný rok.