Striebro a zlato: Ako sa zachová FED a ECB?

19.11.2015 :: Autor: Lenka Krautová

Zlatiaky a strieborniaky sú platidlom po tisícročia. O dôvodoch netreba dlho polemizovať: zlato a striebro sú drahé kovy, ktoré boli vždy v histórii vzácne. Strieborné mince sa používali k platbám pri nákupoch denných potrieb, zatiaľ čo zlatiaky sa používali predovšetkým pri väčších finančných operáciách.

Ani zlato, ani striebro nemožno natlačiť, ani ich nie je možné zákonom či vyhláškou devalvovať. Cena zlata a cena striebra je určená vzácnosťou týchto kovov a dopytom po nich. História potvrdila, že zlatiaky a strieborniaky sú osvedčeným platidlom.

Súčasná mena je však už len odleskom pôvodných zlatých a strieborných mincí. Dnešné mena, vrátane dolára a eura, je prakticky nekrytá .Vymeniť bankovky a mince za zlato alebo striebro v banke už dávno nie je možné. Nekryté meny sú však vždy náchylné k devalvácii. Postupne sa znehodnocujú infláciou, väčšinou dokonca zámernou a riadenou.

Dopyt po zlate a striebre rastie vo chvíľach, keď klesá dôvera v nekrytú menu. V roku 2008 sa v dôsledku hypotekárnej krízy začal rúcať americký dolár. Investori sa zbavovali dolára a nakupovali zlaté mince, zlaté zliatky a samozrejme aj investičné striebro. Dopyt po strieborných minciach a po strieborných zliatkoch vystrelila priamo raketovo, čo bolo umocnené faktom, že trh striebra je oproti trhu so zlatom veľmi malý.

Ďalšie problémy nastali po roku 2010, keď sa skončili v Grécku roky bezstarostného míňania. Predimenzovaný sociálny štát dostal grécku ekonomiku do kolien, Grécko bolo kandidátom na opustenie eurozóny. Dopyt po zlate a striebre dosiahol maximum, rovnako ako boli na maximách obavy z udržania dolára a eura.

Teraz sa grafy zlata a striebra pohybujú pri strednodobých minimách. Ekonomika USA ukazuje postupné zotavenie. Americká centrálna banka by mohla v decembri pristúpiť k zvyšovaniu úrokových sadzieb - to je krok, ktorý si ekonómovia spájajú s koncom recesie a s návratom k normálnym úrokovým sadzbám. Americké úrokové sadzby sú totiž od roku 2009 takmer na nule, ako sa FED snažil pomocou lacných úverov rozhýbať paralyzovanú ekonomiku krajiny.

Európska centrálna banka však môže v decembri vyslať opačný signál. Šéf ECB Mario Draghi by mohol naopak siahnuť k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb, a to z ekonomických a z politických dôvodov. Ekonomickým dôvodom je, že eurozóna zďaleka nerastie tak, ako by sme si priali. Grécko je stále závislé na prísune peňazí od veriteľov, južná časť eurozóny má stále extrémne nezamestnanosť.

Politickými dôvodmi pre zníženie úrokových sadzieb ECB je nezvládnuteľná migrácia, ktorá dostane členské štáty do finančných problémov. Nielen kvôli ubytovaniu a výžive imigrantov, ale tiež kvôli prísľubu platieb "nárazníkových" krajín okolo EÚ, ktoré by mali brzdiť príliv imigrantov z Blízkeho Východu a z Afriky. Medzi tieto krajiny, napríklad Turecko, má byť rozdaných cez 5 miliar eur počas roka.

Ďalším politickým dôvodom je oslabenie turistického ruchu a leteckej dopravy po útokoch v Paríži. Eurozóna sa veľmi ťažko prebúdza zo snov o bezkonfliktnom spolužití cudzích kultúr a náboženstiev na svojom území. Piatkové útoky moslimských teroristov sú podľa vyjadrenia Islamského štátu začiatkom ofenzívy moslimských teroristov v EÚ. Šéf ECB bude mať teda možná veľké problémy, ako udržať európsku ekonomiku na aspoň mierne rastovej trajektórii - a k tomu môže zvoliť cestu USA, teda lacné úvery.

Investičné zlato a investičné striebro sú na strednodobých minimách. Záujem investorov nepoľavuje, pretože ceny sú veľmi priaznivé. Mincovne už teraz, v novembri, hlásia nové rekordy najmä v predaji strieborných mincí.
E-BOOK ZDARMA


-------
Mohlo by Vás zaujímať:

Čínsky priemysel opäť slabší, cena striebra pod 15 dolármi
Strieborný účet: Otázky a odpovede
Strieborné tehly Canadian Royal Mint 100 uncí - novinka na CZ trhu
Investičné striebro: Budujeme osobné portfólio


Všetky články v investorskej sekcii, ako aj všetky texty, obrázky a grafika na tomto webe, sú výhradným vlastníctvom spoločnosti SILVERUM s.r.o. (prípadne autorov, ktorí tu publikujú) a podliehajú autorskému zákonu. Obsah webu je chránený službou Copyscape. Ak chcete článok citovať, používať časti článku a podobne, kontaktujte nás prosím (info@silverum.sk).