Sada dvoch strieborných medailí TG Masaryk a MR Štefánik proof

Sada dvoch strieborných medailí TG Masaryk a MR Štefánik proof

EUR 134,23 s DPH

EUR 110,93 bez DPH

na ceste

  • Youtube

Základné informácie

Deň vzniku Československa, teda 28. október 1918, bol azda najvýznamnejším míľnikom dejín nášho národa. Po niekoľkostoročnej späťosti s habsburskou monarchiou vtedy vznikol moderný štát. Česká mincovňa spolu so slovenskou Mincovňou Kremnica ako pripomienku tejto udalosti pripravili vskutku mimoriadnu emisiu - sadu dvoch strieborných medailí venovaná dvom veľkým osobnostiam, ktoré sa zasadili o koniec Rakúska-Uhorska a vznik československého štátu - Tomášovi Garrigue Masarykovi a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

MR Štefánik, hlavný iniciátor vzniku Československej národnej rady, počas svojho pobytu vo Francúzsku pripravil T.G. Masarykovi pôdu pre vyjednávanie s najvyššími predstaviteľmi vlády o osamostatnenie Čechov a Slovákov. O to isté sa Štefánik zasadzoval tiež svojou naliehavou podporou v mnohých ďalších krajinách. T.G. Masaryk, vedúci predstaviteľ československého zahraničného odboja, potom v polovici roka 1918 získal od mocností Dohody prísľub uznania nezávislosti pre českú a slovenskú krajinu a ustanovil v Paríži dočasnú československú vládu. České politické strany medzitým vytvorili Národný výbor, ktorý 28. októbra 1918 v spolupráci s predstaviteľmi zahraničného odboja vydal historicky prvý zákon o zriadení samostatného štátu československého. Kontinuita tohto štátu definitívne zanikla až roku 1993, kedy došlo k rozdeleniu vtedajšej federácie na dva samostatné, však navždy historicky, ideovo a kultúrno späté štáty - Českú a Slovenskú republiku.

Sada medailí z rýdzeho striebra v špičkovej kvalite proof je uložená do drevenej etui, ktorú krášli vkusné tematické gravírovanie, a predstavuje tak honosný obal pre dva výnimočné numizmatické skvosty.

Medailu T.G. Masaryka od Českej mincovne pripravil výtvarník Martin Dašek. Jeho zmysel pre detail sa zrkadlí nielen vo vydarenom portréte "tatíčka" Masaryka na averzu medaily, ale aj v spracovaní motívu rozpadu monarchie na reverzu, ktorý kompozične dopĺňa nápis SEN NÁRODŮ SE STAL SKUTEČNOSTÍ.

Ďalší originálny pohľad na tému rozbitia Rakúska-Uhorska ponúka reverz druhej medaily v sade, ktorá vznikla v réžii Mincovne Kremnica a nadaného medailéra Štefana Novotného. Jej averzná strana je potom venovaná vynikajúcemu portrétu M.R. Štefánika. Doplňte svoju zbierku exkluzívnou kolekciou s obľúbenou vlasteneckou tematikou. Krásna sada s veľkým myšlienkovým presahom sa stane tiež originálnym a hodnotným darčekom pre vašich blízkych alebo obchodných partnerov.

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 58 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 40 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: MgA. Martin Dašek/ Štefan Novotný
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek/ Štefan Novotný
Emisný náklad: 800 ks
Dátum emisie: október 2015
Balenie: Drevená etui
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsula: áno
Výrobca: Česká mincovňa