Strieborná medaila K.J.Erben, Kytice - Polednice

Piata strieborná medaila s hmotnosťou 1oz zo siedmich častí cyklu inšpirovaného Kyticou Karla Jaromíra Erbena.

Strieborná medaila K.J.Erben, Kytice - Polednice
Strieborná medaila K.J.Erben, Kytice - PoledniceStrieborná medaila K.J.Erben, Kytice - PoledniceStrieborná medaila K.J.Erben, Kytice - PoledniceStrieborná medaila K.J.Erben, Kytice - PoledniceStrieborná medaila K.J.Erben, Kytice - Polednice
Momentálne nedostupné

2021
ročník

Česká mincovna
emitent

37 mm
priemer

1 tr. unca (31,10 g) Ag
hmotnosť

99,9% Ag
rýdzosť

STAND
prevedenie

1000 ks
emisný náklad

Príbehy našich predkov neboli veselé a láskavé. Ich hlavným cieľom bolo poučovať a odrádzať a často boli kruté a tragické.


Rôzne divé ženy a zlé víly, ktoré sa na poludnie zjavujú na poliach, sa spomínajú v ľudových rozprávkach, legendách a riekankách slovanských národov - Čechov, Slovákov, Poliakov, Lužických Srbov, Rusov, ... Tieto tzv. poludnice, poludňajšie alebo predpoludňajšie ženy trestajú každého, kto nedodržiava poludňajší pokoj. Radi ubližujú aj ženám, najmä čerstvým matkám, a deťom, ktoré unášajú alebo podvádzajú. V Erbenovej balade je poludňajšie jedlo nechtiac privolané rozrušenou matkou, ktorej neposlušné dieťa nemá prestávku na varenie. Hoci svojho potomka strašiakovi nedá, zo strachu ho k sebe tak silno pritlačí, až ho udusí. V krutom duchu Erbenovej filozofie je tak potrestaná za svoj prehrešok proti povinnosti materinskej lásky.

Autorom averznej strany medaily je Mgr. Petr Horák, ktorý sa pri tvorbe reliéfu inšpiroval depresívnou atmosférou Erbenovej zbierky. Vo dverách stojí neľudská postava, ktorá natiahne ruku k vystrašenej matke s dieťaťom v náručí. Ručičky hodín a zvonenie zvončeka prezrádzajú, že je poludnie. Na zadnej strane, od MgA. Jána Hásku a ktorá je spoločná pre celú sériu, potom predstavuje bohatý puget, v ktorom je popri rôznych kvetoch ukrytá ľudská lebka.

Medaila je uložená v špeciálnom balení, ktoré obsahuje kompletnú báseň.

Momentálne nedostupné
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 10 rokov na trhu.
Najlepšie ceny
striebra na Slovensku.
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.