Strieborná medaila Karel Kryl proof

V roku 2014 sme si pripomínali hneď dve guľatá výročia Karla Kryla. 3. marca to bolo presne 20 rokov, kedy nás predčasne opustil a 12. apríla 70. výročie jeho narodenia. Česká mincovňa na jeho významné nedožité jubileum reagovala mimoriadnu emisií zlaté a strieborné pamätné medaily.

Strieborná medaila Karel Kryl proof
Strieborná medaila Karel Kryl proofStrieborná medaila Karel Kryl proof
Momentálne nedostupné

2014
ročník

Česká mincovna
výrobca

28 mm
priemer

PROOF
prevedenie

1000 ks
emisný náklad

Strieborná medaila Karel Kryl je poctou k nedožitým 70. narodeninám jedinečnému českému pesničkári, básnikovi, novinári a výtvarníka. Jeho kultúrne a ľudský odkaz by nemal prestať znieť v našich srdciach a jeho nesmrteľnú pripomienkou je aj táto medaila. Razbu aj podobu pamätné medaily osobne posvätila vdova po spevákovi Maria Magdalena Kryl.

S prihliadnutím na to, že ceny investičného striebra sa stále drží na historicky najnižších hodnotách za posledných niekoľko rokov a majú veľký rastový potenciál, je investícia do umelecky spracovaného striebra tiež výborným spôsobom, ako uložiť svoje peniaze. Medailu vydávame v limitovanej sérii 1000 ks.

Karel Kryl sa narodil 12. apríla 1944 v Kroměříži. Bol jedným z čelných predstaviteľov takzvaného slovenského protestsongu. "Básnik s gitarou" je autorom všetkých textov svojich známych pamfletických piesní aj dlhších poetických skladieb.

Jeho starí rodičia sa venovali kníhtlače, ich rodinná tlačiareň však bola v 50. rokoch minulého storočia zlikvidovaná komunistami. Karol sa chcel najskôr stať hrnčiarom, poézia a hudba ho však plne pohltili. Svoju prvú pieseň - Nevidomá dievča - vydal v roku 1968. V tom istom roku vyšla jeho prvá platňa s titulnou piesňou "Bratříčku, zavírej vrátka", ktorá vznikla ako okamžitá reakcia na vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V roku 1969 Karel Kryl emigroval do Nemecka a usadil sa v Mníchove. Externe a neskôr aj ako zamestnanec spolupracoval s redakciou Slobodnej Európy. Ďalšou jeho dosky (okrem LP Monology) vychádzali už v exile.

Do vlasti sa Karel Kryl vrátil nakrátko v novembri 1989 kvôli pohrebu svojej matky. Prvotné nadšenie zo zamatovej revolúcie ho vzápätí opustilo a v roku 1990 zverejnil najprv kritickú pieseň Zamatové jar, potom sa kritike porevolučného vývoja venuje na albumoch Monology, básňach Demokracia, Timur a jeho partia a ďalších.

Karel Kryl zomrel 3. marca 1994 v Mníchove na následky ťažkého infarktu. Zanechal za sebou početne, ale predovšetkým duchovne obrovské dielo, za ktorý sa mu in memoriam dostalo právom rad ocenení: stal sa držiteľom striebornej pamätnej medaily Univerzity Karlovej za prínos pre duchovný rozvoj a morálnu podporu národa (1994), Ceny Františka Kriegla (1995) a ceny českej GRAMMY (Sieň slávy - 1995). 28. októbra 1995 mu tiež prezident Václav Havel udelil in memoriam medailu Za zásluhy II. stupňa.

Mimoriadnu emisií pamätných medailí 12. apríla 2014 vzdáva hold význačné postave našich novodobých dejín aj Česká mincovňa. Návrhu medaily sa zhostil svojim osobitým umeleckým rukopisom akademický sochár Zbyněk Fojtů. Na averzné strane stvárnil pesničkára s jeho nezameniteľným ľahkým úsmevom, na reverznej strane potom použil siluety gitary vytvorenú zo slov jeho piesní a symbol přestřiženého ostnatého drôtu.

Strieborná medaila Karel Kryl vnesie do vašej zbierky odtlačok ďalšieho veľkého ducha českého národa.
Momentálne nedostupné
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 10 rokov na trhu.
Najlepšie ceny
striebra na Slovensku.
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.