Strieborná medaila Olbram Zoubek - Ifigenie proof

Strieborná medaila Olbram Zoubek - Ifigenie proof

EUR 145,90 s DPH

EUR 120,58 bez DPH

momentálne nedostupné

  • Youtube

Základné informácie

Osudy antickej hrdinky Ifigénie sa stali námetom mnohých umeleckých diel. Postava gréckeho dramatika Euripida inšpirovala rad veľkolepých hudobných, literárnych i výtvarných počinov a silná téma nenechala chladným ani vynikajúceho českého sochára Olbrama Zoubka, ktorý roku 1986 stvoril jej očarujúcu plastiku. Tú neskôr venoval prvému českému prezidentovi Václavovi Havlovi, ktorý dielom vyzdobil svoju pracovňu.

Teraz táto úžasná socha poslúži ďalšiemu šľachetnému činu - motív Zoubkovej Ifigénie totiž krášli pamätnú medailu, ktorej emisiu v rámci výnimočnej série Umenie pre Václava Havla pripravila Česká mincovňa v spolupráci s Nadáciou Dagmar a Václava Havlových VÍZIA 97. Výťažok z predaja medailí zo série je určený na rekonštrukciu kostola sv. Anny - Pražskej križovatky, o ktorú sa v živote usiloval práve Václav Havel. Kolekciu okrem Olbrama Zoubka podporí vlastnou tvorbou tiež Bořek Šípek, Jiří David, Kurt Gebauer, Aleš Lamr, David Černý a Jaroslav Róna. Numizmatici a obdivovatelia veľkého umenia sa tak v priebehu niekoľkých rokov dočkajú siedmich mimoriadnych skvostov pre svoje hýčkané zbierky.

Averz striebornej medaily Olbram Zoubek - Ifigénia nesie reliéfne spracovanie majstrovskej sochy spolu s podpisom jej autora a textom Olbram Zoubek - Ifigenia. Dievča z rýdzeho striebra s pozlátenými vlasmi obzvlášť vynikne v špičkovej kvalite razby proof. Pôvabný rozmer má tiež reverzná strana medaily s naliehavou symbolikou srdca na dlani a dvojjazyčným textom PRAŽSKÁ KŘIŽOVATKA. Na príprave tejto pôsobivej medaily spolupracoval akademický sochár Zbyněk Fojtů, ktorý výtvarný návrh Olbrama Zoubka pripravil pre razbu. Výsledkom je atraktívny zberateľský kúsok odrážajúci veľké posolstvo Václava Havla. Prispejte aj vy svojou veľkorysosťou k záchrane vznešenej pražskej pamiatky. Odmenou vám bude okrem dobrého pocitu tiež luxusný prírastok do vašej numizmatickej kolekcie.

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 42 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 50 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká s popisom
Autor averzu: ak. soch. Olbram Zoubek/ ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Olbram Zoubek/ ak. soch. Zbyněk Fojtů
Emisný náklad: 400 ks
Dátum emisie: marec 2015
Balenie: Exkluzívná drevená etue
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsula: áno
Výrobca: Česká mincovňa