Strieborná medaila Zlatá bula sicílska proof

Strieborná medaila Zlatá bula sicílska proof

EUR 71,98 s DPH

EUR 59,48 bez DPH

na ceste

  • Youtube

Základné informácie

Zlatá bula sicílska patrí medzi niekoľko málo historických dokumentov, ktoré sú známe nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti.

Zlatú bulu sicílsku vydal roku 1212 rímsky kráľ Fridrich II. v Bazileji v prospech českého kráľa Přemysla Otakara I. Jedná sa o jeden zo základných dokumentov českej štátnosti potvrdzujúce dedičnú kráľovskú hodnosť panovníka.

Na averzné strane medaily sú vyobrazené polopostavy panovníkov Fridricha II. a Přemysla Otakara I., ktorých podoba bola vytvorená podľa knižných malieb s prihliadnutím na vekovému rozdielu oboch historických postáv. Fridrich II. dosiahol roku 1212 osemnásť rokov, zatiaľ čo Přemysl Otakar I. bol už v zrelom veku. Obe postavy sú prepojené reliéfom buly aj gestami rúk a pohybom hláv. Kompozíciu dopĺňa text v opise Zlatá bula sicílska 1212-2012.

Téma na reverzu, rozvíjajú a doplňujúce averziu, pripomína kontinuitu přemyslovských vládcov, vyjadrenú tu radom postáv s rôznymi panovníckym insígniami. Na ne vpravo nadväzujú tri heraldická zvieratá, český lev a moravská a sliezska orlica. Pod nimi je nápis v dvoch riadkoch DEI GRACIA / REX a pod ním je na stred umiestnená kráľovská koruna voľne inšpirovaná tvaroslovím pohrebné koruny Přemysla Otakara II. Všetky popísané motívy sú prepojené na výšku orientovaným obdĺžnikom v proporciách listiny Zlaté buly sicílskej.

Limitovaný náklad 1000 kusov


Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 31,1 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 37 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká s popisom
Autor averzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Emisný náklad: 1000 ks
Dátum emisie: september 2012
Balenie: Modrá plastová etui
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsula: áno
Výrobca: Česká mincovňa