Strieborná minca 1 NZD Karel I. proof

Znamenitý akademický sochár Vladimír Oppl je autorom lícovej aj rubovej strany strieborné Smart mince, ktorá je venovaná Karlovi I. Reverz patrí plastickej podobizni zbožného arcivojvodu vystupujúce zo vzoru pozostávajúceho z cisárskeho monogramu a českého leva.

Strieborná minca 1 NZD Karel I. proof
Strieborná minca 1 NZD Karel I. proofStrieborná minca 1 NZD Karel I. proofStrieborná minca 1 NZD Karel I. proofStrieborná minca 1 NZD Karel I. proof
Cena za ks
EUR 50,45
EUR 41,70 bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie

Česká mincovna
výrobca

28 mm
priemer

PROOF
prevedenie

1000 ks
emisný náklad

Mince Troch cisárov

K dvom už vydaným ražbám venovaným Karlovi IV. a Karolovi Veľkému sa teraz pridáva ďalší preslávený menovec, a to posledné Habsburg vládnucej našim krajinám - Karol I., ktorého podobizeň zdobí najnovšie Smart mincu 1 NZD z rýdzeho striebra v špičkovej kvalite proof.

Posledný rakúsky cisár a súčasne český a uhorský kráľ Karol I. sa narodil arcivojvoda Ottovi Habsburskému a Máriu Jozefa 17. augusta 1887. V mladosti sa venoval štúdiu prírodných vied, čoby osemnásťročný vstúpil do armády. Hoci do politiky aktívne nezasahoval, inšpirovali ho reformný úvahy jeho strýka Františka Ferdinanda d'Este. Ku koncu roka 1916, teda práve pred sto rokmi, zasadol zhodou tragických náhod na trón a prevzal vládu po svojom prastrýkovi Františkovi Josefovi I.

Uhorským kráľom bol prevolaný toho istého roku v Budapešti, korunovácie na českého kráľa sa však nedočkal. Počas svojej vlády sa intenzívne pokúšal zastaviť prvú svetovú vojnu, jeho mierové rokovania však bola neúspešná. Takisto jeho snaha nastoliť vo svojich krajinách národnostné zmier zlyhala. Roku 1917 sa mu podarilo obnoviť Predlitavska parlament, a opäť tak nastolil v rakúskej časti monarchie demokratický život, ktorý poznačila prvá svetová vojna. Rozpad Rakúsko-Uhorska ale nedokázal odvrátiť a bol nútený odísť do exilu. Zomrel roku 1922 na ostrove Madeira, kde je rovnako pochovaný.

Znamenitý akademický sochár Vladimír Oppl je autorom lícnej i rubovej strany strieborné Smart mince, ktorá je venovaná Karlovi I. Reverz patrí plastickej podobizni zbožného arcivojvodu vystupujúce zo vzoru pozostávajúceho z cisárskeho monogramu a českého leva. Po obvode majú potom svoje miesto latinský nápis hlásajúci Beatus CAROLUS I. IMPERATOR BOEMIAE REX MXMXVI MMXVI, čiže blahoslavený KAREL I. CISÁR A KRÁĽ ČESKÝ, a letopočty 1916 a 2016 značiace dobu, ktorá uplynula od okamihu, keď nastúpil na trón. Averzia uvádza rok vydania 2016, atribúty emitenta a nominál 1 DOLLAR. Urobte si radosť a zaraďte túto podarenú mincu do svojej vzácne kolekcie!
Cena za ks
EUR 50,45
EUR 41,70 bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 10 rokov na trhu.
Najlepšie ceny
striebra na Slovensku.
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.