Strieborná minca 1 NZD Karel IV. proof

Strieborná minca 1 NZD Karel IV. proof

EUR 61,86 s DPH

EUR 51,12 bez DPH

momentálne nedostupné

  • Youtube

Základné informácie

Mince Troch cisárov

Výnimočná zberateľská miniséria Mince troch cisárov od Českej mincovne získala ďalší jedinečný prírastok - striebornú mincu 1 NZD s motívom najvýznamnejšieho českého kráľa a rímskeho cisára Karola IV. Vznešená osobnosť sa znamenite odráža v mimoriadnej kvalite razby proof, a predurčuje tak nádhernú mincu k zaujatiu popredných miest vo vašich numizmatických kolekciách.

Cisár je najvyššia panovnícka hodnosť odvodená od mena Gaia Julia Caesara. V niektorých krajinách tento titul nahrádza car. Hodnosť cisára je teda spojená s Rímskou ríšou, kedy ju prvýkrát použil Oktavián, ktorý je známy v spojení s titulom Augustus (vznešený). Pád Západorímskej ríše znamenal odmlku v používaní cisárskeho titulu, ktorý sa vtedy udržal len v Byzantskej ríši. V západnej Európe bol potom obnovený až roku 800, kedy ním bol menovaný Karol Veľký. Hodnosť cisára mala byť pôvodne spojená s ideou obnovy Ríše rímskej, avšak neskôr tento rámec prekročila a stala sa, najmä vo východnej Európe, symbolom moci jednotlivých štátov. Karol IV. bol zvolený cisárom dňa 5. apríla 1355.

Reverz striebornej mince 1 NZD Karel IV. proof predkladá pútavé reliéfne spracovanie podobizne Otca vlasti, ktorého sa zhostil akademický sochár Vladimír Oppl. Kompozíciu dotvára prvky korunovačných klenotov, znaku Svätováclavskej orlica a Českého leva. Výjav dopĺňa text "● MCCCL ● MMXV ● FUNDATOR ● CAROLVS IV ● IMPERATOR ● REX ●" umiestnený po obvode mince. Averz potom patrí estetickej kompozícii atribútov emitenta, ktorým je Niue Island.

Očarujúce umelecké dielo z rýdzeho striebra je oslavou veľkej osobnosti slovenských dejín a nemalo by preto uniknúť pozornosti žiadneho zberateľa. Vzhľadom k limitovanej emisii však mincu získa len 1000 najrýchlejších!

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 13 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 28 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Emisný náklad: 1000 ks
Dátum emisie: september 2015
Balenie: Modrá kožená etui
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsula: áno
Výrobca: Česká mincovňa