Strieborná minca 2 NZD Bob a Bobek proof

Strieborná minca 2 NZD Bob a Bobek proof

EUR 71,98 s DPH

EUR 59,48 bez DPH

na ceste

  • Youtube

Základné informácie

Večerníček oslavuje 50 rokov

Na niekom nezanechá polstoročie života sebemenšiu stopu. Také šťastie má aj malý usmievavý chlapec, ktorý do našich domovov prináša sladké sny už 50 rokov! Večerníček nám predstavil desiatky veselých seriálov z dielní popredných českých tvorcov, medzi nimi aj nezabudnuteľných nezbedníkov Boba a Bobka - králiky z klobúka. Ich podareným dobrodružstvom teraz Česká mincovňa venovala vlastnú striebornú mincu 2 NZD patriacu do mimoriadnej série Večerníček.

Pravidelné vysielanie televízie odštartovalo 25. februára 1954 a Večerníček sa k slovu začal dostávať roku 1963, spočiatku však len v nedeľu. Večerníčkom, ako ho dnes poznáme, sa nedeľná rozprávka stala až 2. januára 1965. Po mnoho večerov sme čakali, až sa na obrazovke objaví klobúk kúzelníka Pokustone a jeho dvaja obyvatelia - Bob a Bobek. Tomu sa však z vyhriateho klobúka nikdy nechcelo ... Od roku 1978 vzniklo postupne v ôsmich sériách celkom 91 dielov večerníčku pod režijnou taktovkou Václava Bedřicha, Miroslava Waltera a Iva Hejcman. Scenárov sa bravúrne zhostili Vladimír Jiránek, Jaroslav Pacovský, Jiří Šebánek a Pavel Šrut. Autorom kresieb je Vladimír Jiránek a obaja králiky sa potom z obrazovky prihovárajú hlasom Jozefa Dvořáka. Nezameniteľnú znelku pre seriál pripravil Petr Skoumal.

Strieborná minca, ktorej dominujú obaja králici v hokejovej výstroji, predstavuje atraktívnu zberateľskú záležitosť. Bob a Bobek sa vydali na ľad pri príležitosti konania Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré v roku 2015 hosťuje štadióny Českej republiky, a ktoré si rozverné králiky vybralo za maskotov. Oboch zvieracích hokejistov nakreslil Vladimír Jiránek a na reverz mince ich preniesla znamenitá česká medailérka Irena Hradecká, DiS. Kompozícia averzu je potom tvorená portrétom kráľovnej Alžbety II. a ďalšími nevyhnutnými atribútmi emitenta. Pôvabná minca v striebornom prevedení je dostupnou výzvou na založenie prvých kolekcií malých numizmatikov!

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 31,1 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 37 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Emisný náklad: 500 ks
Dátum emisie: máj 2015
Balenie: Strieborná papierová etue
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsule: áno
Výrobca: Česká mincovňa