Strieborná minca 2 NZD Maxipes Fík proof

Strieborná minca 2 NZD Maxipes Fík proof

EUR 71,98 s DPH

EUR 59,48 bez DPH

na ceste

  • Youtube

Základné informácie

Večerníček oslavuje 50 rokov

V roku 2015 uplynulo neuveriteľných 50 rokov od odvysielania prvej pravidelnej rozprávky na dobrú noc, ktorej nikto nepovie inak ako Večerníček. Unikátnu českú tradíciu otvoril roku 1965 príbeh Chlapec a kométa a od tej chvíle sa v televízii objavil celý rad vynikajúcich krátkych seriálov, ktoré pri príležitosti päťdesiateho výročia pripomína krásnymi emisiami aj Česká mincovňa. V rámci rozprávkovej série vychádza ďalšia strieborná Smart minca 2 NZD, ktorá je venovaná miláčikovi detí - Maxipsovi Fíkovi a jeho humorným dobrodružstvám.

Maxipes Fík je pôvodný český animovaný večerníček, ktorý baví malých i veľkých od roku 1975. Osobitý scenár k nemu napísal Rudolf Čechura, výtvarnú podobu mu dal Jiří Šalamoun a hudbu zložil Petr Skoumal. Hlas Fíkovi aj ostatným hrdinom prepožičal jedinečný Josef Dvořák. Celkom boli natočené dve série, Maxipes Fík v roku 1975 a Divoké sny Maxipsa Fíka o tri roky neskôr. Každá z nich číta 13 veselých dielov, ktoré rozpráva príhody dievčatka Aji a jej prerasteného psieho kamaráta.

Toho priniesol domov ako šteňa Ajin otecko a pomenoval ho Rek. To sa však malej Áji zle vyslovovalo a Reka preto premenovali na Fíka. Psík rástol ako o závod, onedlho mu bola malá nielen krabica, ale aj búda. Zastavil sa až v momente, kedy vypil celý sud piva. A pretože sa naučil hovoriť, bolo o vtipné zápletky postarané.

  Originálna grafika Jiřího Šalamúna, ktorú pre razbu pripravila Irena Hradecká, DiS., je vydarenou ozdobou minca z rýdzeho striebra od Českej mincovne. Reverz zachytáva Maxipsa Fíka v papučiach spolu s jeho nerozlučnou kamarátkou Ajou pri prechádzke prírodou. Averz poskytol priestor kompozícii atribútov emitenta a nominálnej hodnoty 2 NZD. Minca je nielen ďalším vítaným prírastkom do obľúbenej zberateľské série, ale je tiež atraktívnym podnetom k zapáleniu numizmatickej vášne pri tých najmenších.

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 31,1 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 37 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Emisný náklad: 500 ks
Dátum emisie: august 2015
Balenie: Strieborná papierová etui
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsule: áno
Výrobca: Česká mincovňa