Strieborná minca 2 NZD Víla Amálka proof

Strieborná minca 2 NZD Víla Amálka proof

EUR 71,98 s DPH

EUR 59,48 bez DPH

na ceste

  • Youtube

Základné informácie

Večerníček oslavuje 50 rokov

Rozprávky stimulujú fantáziu detí a cibria ich zmysel pre spravodlivosť a krásu. Večerníček je jedinečný formát pôvabných krátkych príbehov, bez ktorých si svoje zaspávanie nedokážu predstaviť deti ani ich rodičia už celé polstoročie. Za tú dobu vzniklo mnoho pôvabných seriálov, medzi ktorými má čestné miesto krehká víla s dlhými vlasmi a nezábudkovým venčekom. Áno, tušíte správne - reč je o Amálke. Táto animovaná kráska tento rok oslavuje významné jubileum - na čistinke sa totiž zrodila práve pred štyridsiatimi rokmi. Medzi gratulantmi pochopiteľne nemôže chýbať Česká mincovňa s originálnym darčekom - striebornou mincou 2 NZD.

Obľúbený kreslený seriál mal premiéru roku 1975 a ihneď si získal srdcia detských divákov. Amálka sa narodila z hmly, prezrela sa v studničke, zistila, ako je krásna, a vydala sa v ústrety nádherným dobrodružstvám, počas ktorých pomáhala kamarátom a tešila ich svojím tančekom. Na svojich cestách sa stretáva s baránkom Kudrnom, lúpežníkom Vešmyškou, mužíkom Trnečkem, orieškovým panáčikom, vodníkom Kebulem, Kordulkom, Širokou babou a ďalšími, ktoré tak dokonale vykreslil spisovateľ Václav Čtvrtek.

Večerníčkovi bolo natočených celkom trinásť dielov a za ich úspechom stál skúsený tím. Režisér Václav Bedřich, ktorý predtým vdýchol život Makovej bábike, Maxipdobi Fíkovi či Bobovi a Bobkovi, si prácu na novom večerníčku skutočne užil. Vílu Amálku nielen režíroval, ale aj sám nakreslil. Príbehy podkresľuje znamenitá hudba Jiřího Kolafy a svetom vílích kúziel nás svojím nezameniteľným hlasom sprevádza Jiří Hrzán. Pre vtedy Československú televíziu vyrobil ŘÍKÁNÍ O VÍLE AMÁLCE Krátky film, Studio bratia v triku.

Krásne spracovanie mince z rýdzeho striebra venovanej víle Amálke pochádza z dielne talentovanej medailérky Ireny Hradecké, DiS. Tej sa na reverznej strane podarilo zachytiť roztomilú postavičku v celej jej kráse. Reliéf je doplnený textom ŘÍKÁNÍ O VÍLE AMÁLCE. Averz je potom venovaný atribútom emitenta. Strieborná Smart minca Víla Amálka 2 NZD otvára atraktívnu zberateľskú sériu, ktorá vzniká pri príležitosti 50. narodenín Večerníčka. Je malým klenotom pre všetkých zberateľov, ktorí vo svojich kolekciách reflektujú českú kultúru. Rozkošné medailárske dielko však môže byť tiež veľkým pokladom v zbierkach tých najmenších numizmatikov!

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 31,1 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 37 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Emisný náklad: 500 ks
Dátum emisie: marec 2015
Balenie: Strieborná papierová etui
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsule: áno
Výrobca: Česká mincovňa