Strieborná minca 200 Kć 17. listopad 89 proof

Blíži sa výročie 30 rokov zlomového okamihu našej histórie, kedy boli pretrhané reťaze diktatúry a útlaku a pravda a láska mohli opäť slobodne prehovoriť k nášmu národu. Dátum 17. november 1989 zostane navždy zapísané tučným písmom v dejinách Česka i Slovenska. Jeho význam vyzdvihla aj Česká národná banka, ktorá udalosti venovala výnimočnú emisiu - pamätnú mincu z rýdzeho striebra s nominálnou hodnotou 200 Sk v kvalite proof.

Strieborná minca 200 Kć 17. listopad 89 proof
Strieborná minca 200 Kć 17. listopad 89 proofStrieborná minca 200 Kć 17. listopad 89 proof
Momentálne nedostupné

2014
ročník

Česká mincovna
výrobca

31 mm
priemer

PROOF
prevedenie

14900 ks
emisný náklad

Verejné súťaže na návrh tejto mince sa zúčastnil rad nadaných výtvarníkov, svojím netradičným poňatím motíve však komisiu presvedčil Jiří Hanuš. Ten na vyjadrenie tematiky veľmi jednoducho a pritom vtipne využil zámenu štátnych symbolov na oboch stranách. Averzu Hanuš prisúdil, spoločne s neradostným roky 1948-1989, českého leva za mrežou s päťcípou hviezdou nad hlavou. Na reverzu je už lev zbavený mreží a nad hlavou mu bdie Svätováclavská koruna. Aj tu je výjav doplnený časovým obdobím, a to rokmi 1989-2014. Pamätné strieborná minca 17. november 1989 sa stane okrasou numizmatických zbierok nielen pre svoje krásne moderné spracovanie, ale predovšetkým pre váhu udalostí, ktorú toto drobné dielo so cťou nesie.
28. októbra 1939, teda v deň výročia vzniku Československej republiky, sa konali v Prahe a ďalších mestách veľké protinacistickej demonštrácie, pri ktorých bol smrteľne zranený študent medicíny Jan Opletal. Jeho pohreb potom prerástol v protinemeckou demonštráciu slovenských študentov. Nacisti na ňu reagovali 17. novembra 1939 uzatvorením českých vysokých škôl, popravou deviatich študentov a deportácií mnohých ďalších do koncentračných táborov.

O dva roky neskôr bol na zasadnutí Medzinárodnej študentskej rady v Londýne vyhlásený 17. november za Medzinárodný deň študentstva. Jedná sa o jediný celosvetovo uznávaný sviatok, ktorý má český pôvod. Práve pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a uctenie pamiatky Jana Opletala bola v roku 1989 zvolaná manifestácia študentov, ktorá začala pokojne na Albertovom a pokračovala smerom na Vyšehrad. Študenti sa následne vydali do centra mesta, kde im bol zátarasy odmietnutý prístup na Václavské námestie. Na Národnej triede došlo k ich obkľúčenie a surovému bitie.

Táto brutalita vyvolala veľký odpor u väčšiny národa, na stranu študentov sa pridávali postupne tiež robotníci v továrňach. Dňa 27. novembra sa konala dvojhodinová generálny štrajk, ktorá sa rozšírila z Prahy aj do ďalších miest Čiech i Slovenska a zúčastnili sa jej tri štvrtiny národa. Takému tlaku vtedajšia vláda neodolala a udalosti nabrali rýchly spád. 29. decembra bol po 41 rokoch prvým nekomunistickým prezidentom Československej republiky zvolený Václav Havel.

Momentálne nedostupné
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 10 rokov na trhu.
Najlepšie ceny
striebra na Slovensku.
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.