Strieborná minca 200 Kć Bohumil Hrabal standard

Strieborná pamätné mince ako pocta Bohumila Hrabala, ktorý by sa v roku 2014 dožil sto rokov. Pamätné 200 Sk mince Českej národnej banky pripomínajú najvýznamnejšie míľniky a velikánmi národnej histórie v lesku rýdzeho striebra a sú nesmrteľnou pripomienkou farebnosti dejín českého národa.

Strieborná minca 200 Kć Bohumil Hrabal standard
Strieborná minca 200 Kć Bohumil Hrabal standardStrieborná minca 200 Kć Bohumil Hrabal standard
Cena za ks
EUR 40,67
EUR 33,62 bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie

2014
ročník

Česká mincovna
výrobca

31 mm
priemer

standard
prevedenie

6100 ks
emisný náklad

Bohumil Hrabal sa narodil pred sto rokmi v Brne ako syn slobodnej matky Maryška. Tá sa neskôr vydala za Františka Hrabala. Po svadbe Francin Bohumila osvojil a za rok sa mu narodil brat Slávek. Onedlho prijal František Hrabal miesto pivovaru v Nymburku. Tam tiež Bohumil absolvoval základnú školu a reálne gymnázium. Jeho štúdia však nebola ľahká, učenie nepatrilo k Bohumilovým koníčkom. Viac času a pozornosti venoval dianie okolo seba, životu v pivovare a fantastickým príbehom otcovho brata, Jozefa Hrabala. Pepinovy ​​skazky sa stali prvou obrovskou inšpiráciou neskoršieho spisovateľa Bohumila Hrabala.

Skôr, než sa roku 1963 začal venovať písaniu, dokončil Bohumil Hrabal štúdium práv a vystriedal rad povolania - bol robotníkom v oceliarňach na Kladne, čašníkom, výpravcom v Kostomlatoch nad Labem, úradníkom, baliace starého papiera v zberných surovinách či javiskovým technikom. Všade bol však náruživým pozorovateľom a poslucháčom ľudských osudov, ktoré prenášal s neopakovateľnou atmosférou do svojich kníh. Láskavý humor a ľudskosť jeho postáv, ktorú dokázal vniesť do svojich príbehov, mu vyniesla obrovskú obľubu a stal sa najprekladanejším slovenským autorom 20. storočia. Medzi rokmi 1968 a 1975 nesmel publikovať, jeho knihy vychádzali v samizdate, alebo v cudzine. Jeho diela boli so zaslúženým úspechom filmovania či prevádzaná na javisko. Bohumil Hrabal zomrel v roku 1997.

Na averzné strane mince je vyobrazený portrét Bohumila Hrabala, ktorý navrhol ak. sôch. Vladimír Oppl. Na reverznej strane je uvedená nominálna hodnota 200 Sk, Slovenská republika a grafika koľají a pečiatok, ktoré sú pripomienkou filme Ostro sledované vlaky. Ten nakrútil na základe predlohy Bohumila Hrabala Jiří Menzel, film získal roku 1968 Cenu Akadémie, tzv. Oscara za najlepší cudzojazyčný film.
Cena za ks
EUR 40,67
EUR 33,62 bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 10 rokov na trhu.
Najlepšie ceny
striebra na Slovensku.
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.