Strieborná minca 50 Centov Karol Veľký proof

Strieborná minca 50 Centov Karol Veľký proof

EUR 77,42 s DPH

EUR 63,99 bez DPH

skladom, pripravené na odoslanie

  • Youtube

Základné informácie

Mince Troch cisárov

V roku 2014 uplynulo 1 200 rokov od úmrtia Karola Veľkého, franského kráľa, vojvodu bavorského a prvého stredovekého cisára Rímskej ríše.

Tento velikán dejín stojí pri počiatkoch Európy, kresťanstvom premeňované v civilizovaný priestor vznikajúcich štátov a otvára ju kultúre a vzdelanosti. Európa jeho dní bola iná než Európa súčasnosti, a napriek tomu dnešná Európa stojí na základoch, ktoré položil a obracia sa k jeho trónu v Aachene ako k symbolu európskej spolupatričnosti.

Strieborná pamätná Smart minca Karol Veľký vychádza v obmedzenom náklade iba 1 000 ks. Jedná sa o mimoriadnu emisiu Českej mincovne, prvú zo série Mince troch cisárov. Výtvarný návrh pochádza z dielne špičkového akademického sochára Vladimíra Oppla. Na reverznej strane autor vyobrazil portrét Karola Veľkého inšpirovaný bustou z katedrály v Aachene, kde sa nachádza aj trón tohto prvého rímskeho cisára. Na averznej strane potom nájdeme portrét kráľovnej Alžbety II. Nie je bez zaujímavosti, že britská kráľovná je potomkom Karola Veľkého v 41. generácii v línii vedúcej cez Karla IV.

Špecifikácia produktu

Minimálny odber: od 1 ks
Materiál: striebro
Váha: 13 g
Rýdzosť: 99,9% Ag
Priemer: 28 mm
Prevedenie: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Emisný náklad: 1000 ks
Dátum emisie: január 2015
Balenie: Modrá kožená etui
Očíslovaná emisia: nie
Certifikát: áno
Balenie kapsule: áno
Výrobca: Česká mincovňa