Strieborná minca ČNB 200Kč Jan Janský PROOF

V roku, keď si pripomíname 100. výročie úmrtia Jána Janského, vychádza strieborná minca Českej národnej banky v nominálnej hodnote 200 Kč.

Strieborná minca ČNB 200Kč Jan Janský PROOF
Strieborná minca ČNB 200Kč Jan Janský PROOFStrieborná minca ČNB 200Kč Jan Janský PROOFStrieborná minca ČNB 200Kč Jan Janský PROOFStrieborná minca ČNB 200Kč Jan Janský PROOF
Cena za ks
EUR 29,30
EUR 25,63 bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie

2021
ročník

ČNB
emitent

31 mm
priemer

0,418 tr. unca (13,00 g) Ag
hmotnosť

92,5% Ag
rýdzosť

PROOF
prevedenie

10700 ks
emisný náklad

200 CZK
nominálna hodnota

Jan Janský bol český vedec - psychiater a neurológ, ktorý sa venoval štúdiu krvi v nádeji, že objaví tajomstvo psychických porúch. Testoval krv troch tisícok ľudí, ale jeho štúdia ju nedokázala spojiť s chorou dušou. Prišiel však k prelomovému objavu štyroch krvných skupín. Nanešťastie si neuvedomil význam svojho objavu, a tak ho neuviedol do praxe. Na začiatku 20. storočia približne tri štvrtiny pacientov po transfúzii zomierali a v nadchádzajúcej prvej svetovej vojne mohol Janského objav zachrániť obrovské množstvo životov. Našťastie sa v jeho stopách vydali aj ďalší lekári.

Na minciach PROOF kvality je mincové pole vysoko leštené a reliéf je matovaný, hrana je hladká s vlysom "ČESKÁ NÁRODNÁ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *.

Na lícnej strane dvestoročnice je kvapka krvi. Kvapka krvi sa rozdelí na 4 časti s aktuálnym označením krvných skupín A, B, 0 a AB. Značka Českej mincovne pozostávajúca z písmen "Č" a "M" je umiestnená pri hornom okraji mince. Iniciála autora averznej strany dvestokorunáka Jiřího Hanuša, DiS., ktorú tvorí písmeno "H" v rámčeku, je umiestnená pod skratkou peňažnej jednotky "Kč" pri spodnom okraji mince.

Na rubovej strane dvestokorunáka je kompozícia portrétu Jána Janského a dobové označenie krvnej skupiny AB s rímskou číslicou IV. Text "1921-2021" je vložený do rímskej číslice I, text "JAN JANSKÝ" je vložený do rímskej číslice V. Pod portrétom je značka autora reverznej strany dvestoročnice Asamata Baltaeva, DiS.

Mince je dodávaná v darčekovej etui a s certifikátom.

Cena za ks
EUR 29,30
EUR 25,63 bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 10 rokov na trhu.
Najlepšie ceny
striebra na Slovensku.
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.