Strieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOF

Tretia minca z päťročného cyklu strieborných mincí ČNB v nominálnej hodnote 500 Kč, ktorá pripomína známe dopravné prostriedky. Minca s letopočtom 2023 je venovaná osobnému automobilu Tatra 603. Bočný pohľad na automobil je vyhotovený ako vkladací prvok čiernej farby.

Strieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOF
Strieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOFStrieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOFStrieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOFStrieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOFStrieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOFStrieborná minca ČNB 500 Kč Osobný automobil Tatra 603 PROOF
Vypredané

2023
ročník

ČNB
emitent

40 mm
priemer

2,6 mm
hrúbka

0,8392 tr. unca (26,10 g) Ag
hmotnosť

92,5% Ag
rýdzosť

PROOF
prevedenie

19206 ks
emisný náklad

500 CZK
nominálna hodnota

Ide o posledný osobný automobil značky Tatra s prúdnicovou karosériou, ktorý sa vyrábal od roku 1956 takmer dve desaťročia. Hoci bol vyrobený v tajnosti, v rozpore s centrálnym plánovaním, stal sa reprezentatívnym služobným automobilom, ktorý využívali najmä vysokopostavení štátni úradníci, riaditelia národných podnikov, ministri a predstavitelia komunistickej vlády. Vzduchom chladený osemvalcový motor obdivovali aj v zahraničí, kde slúžil na československých veľvyslanectvách a kde sa úspešne zúčastňoval na motoristických súťažiach. Napriek značnému záujmu sa však Tatra 603 prakticky nevyvážala. V prvých rokoch dokázala automobilka vyrobiť len niekoľko desiatok kusov ročne, a hoci sa v období normalizácie ponuka mnohonásobne zvýšila, stále nedokázala uspokojiť dopyt.


Minca sa vydáva v dvoch verziách, bežnej a proof, ktoré sa líšia povrchovou úpravou a dizajnom hrany.

Pri minciach najvyššej kvality je pole mince vysoko leštené a reliéf matný, hrana je hladká s vlysom "ČNB * OSOBNÍ AUTOMOBIL * T603 *".


Na lícnej strane päťstokorunáka je čelný pohľad na osobný automobil Tatra 603. V hornej časti mince je zobrazená časť palubnej dosky automobilu vrátane časti volantu. Pri ľavom okraji mince je umiestnený text "ČESKO" a pri spodnom okraji mince text "REPUBLIKA". Spodná polovica mince je zobrazená ako podlaha z dlaždíc. Označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "500 Kč" je umiestnené pri pravom okraji mince. Značka Českej mincovne, ktorá je zložená z písmen "Č" a "M", je umiestnená vľavo od nominálnej hodnoty.

Reverzná strana mince 500 Kč je horizontálne rozdelená na dve časti. V hornej časti je zobrazený osobný automobil Tatra 603 zo šikmého pohľadu. V dolnej časti mince je zobrazený technický výkres automobilu z bočného pohľadu a časť technického výkresu automobilu z horného pohľadu. Bočný pohľad na automobil je vyhotovený ako vložený prvok v čiernej farbe. Pri hornom okraji mince sú texty "TATRA 603" a "2023" oddelené bodkou. Vľavo od automobilu v bočnom pohľade je zobrazená značka automobilu v podobe znaku jeho výrobcu. Iniciály autorky mince Petry Brodskej, DiS. tvorené spojenými písmenami "P" a "B" sú umiestnené pri pravom okraji mince.

Ku každej minci je priložená sivá katalógová karta s popisom mince a jej plastickým vyobrazením.

U mince je stanovený limit 1 ks na osobu.

Vypredané
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.