Kapitola 10 Často kladené otázky

Otázka: Prečo je cena strieborných a zlatých zliatkov väčšie, než cena uvedená na dennom grafe zlata a striebra? Keď vynásobím cenu striebra na grafe cenou dolára, potom mi vyjde vždy nižšie...

Odpoveď: Porovnávate cenu spotu s cenou fyzického kovu. Ide o podobný príklad, ako keď napríklad porovnáte cenu nafty na burze a pri benzínovej stanice. Podarí sa Vám fyzicky nakúpiť palivo do svojho auta za cenu vyhlásenú asociáciou producentov OPEC?

Podobne je tomu s rozdielom medzi spotom a fyzickým kovom. U fyzického kovu je potrebné počítať s ražebním prémiou, náklady na dopravu, skladovanie, hedžování, zdanenie pod. Cenu veľmi ovplyvňuje tiež aktuálnu dostupnosť zliatku na trhu. Ďalej je potrebné si uvedomiť, že existujú menej obľúbené (a teda lacnejše) zliatky a naopak zliatky žiadané, ktorých je nedostatok (a preto sú drahšie). Veľký vplyv na obľubu medzi ivestory má predovšetkým likvidita zliatkov.


Otázka: Chcel by som sa opýtať, či je nejaký dôvod, prečo sa cena mincu Silver Eagle, Maple Leaf líšia?

Odpoveď: Cena Silver Eagle a Maple Leaf (ale napríklad i ďalších zlatých alebo strieborných mincí či zliatkov) sa líšia kvôli značke, sériovosti razby, likvidite, prémie producenta, aktuálny dostupnosti atď.


Značka: Renomovaný rafinér (alebo mincovňa) si môžu účtovať väčšie maržu (prémium), pretože ich mince (zliatok) je žiadanejší. Spravidla to budú výrobcovia, ktorí majú obrovskú likviditu. Ale neplatí to úplne univerzálne. Napríklad Silver Eagle je globálne neznámejšieho strieborná invstiční mince, mince Maple Leaf ho zdarne doťahuje, cez to je o dosť lacnejšie. Naopak iné razby si obdobnú obľubu nezískali.


Ale je tu samozrejme výnimka z pravidla: Existujú tiež mince, ktoré vzhľadom na obsah kovu veľmi drahé, hoci nedosahujú raziacich objemov. Ide napríklad o mince s nákladnejším typom razby (čínske pandy pod.) Alebo o mince razené v limitovaných objemoch. V tomto prípade sa však odchyľuje od bežných typov a pozvoľna prechádzame k minciam iného typu. Ďalším dôvodom cenovej diferencie môže byť dostupnosť. Ak niektoré likvidné mince sú v určitom čase ťažšie dostupné, zvýši sa ich prémium a teda aj cena.
Ďalším dôvodom môže byť fakt či mince je alebo nie je IRA acceptable


Otázka: Všimol som si, že Silver Eagle ma pri spätnom výkupe "bonus" 2,5%, pýtam sa prečo tomu tak je?

Odpoveď: Spätný výkup si každý dealer nastaví tak, ako mu vyhovuje. Aktuálne je napríklad väčší dopyt po určitom type mince vyššia, čo sa premietne do podmienok výkupu. Všeobecne ale spätný výkup, najmä u investičného striebra, vhodný cez dealera nie je. Použite radšej Burzu Drahých Kovov , tu budete predávať za Vami stanovenú cenu, ktorá sa bude iste podobať aktuálnej predajnej cene obchodníkov.


Otázka: Obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu, či začať investovať do zlata alebo do striebra, ktoré je pre mňa cenovo dostupnejšie. V prípade zlata sa ale neplatí DPH.

Odpoveď: Neexistuje univerzálna rada, do čoho, prečo a ako investovať. Sám musíte posúdiť, čo chcete investíciami získať, respektíve k čomu Vám má investície dopomôcť.
Ide Vám o cenový zisk, o zabezpečenie staroby, alebo o diverzifikáciu Vášho portfólia? Aké percento svojich prostriedkov a v akom časovom horizonte investujete do kovov? Čo si od investície do drahých kovov sľubujete?
To všetko si musíte veľmi starostlivo zvážiť a tieto otázky si sám zodpovedať. Finálne rozhodnutie za Vás nikto urobiť nemôže.
Podklady sa snažíme našim klientom pripravovať na webe, preto Vám odporúčam dôkladné prečítaniu článkov. Potom iste sám zistíte, čo je pre Vás konkrétne ako investícia zaujímavé a čo nie.
Výhody i nevýhody zlata i striebra iste dokážete sám posúdiť a skombinovať s Vašou investičnou stratégiou. Verte, že DPH nie je kľúčovým faktorom pre rozhodovanie o investícii a väčšina strieborných mincí obsahuje len minimálnu daň (osobitný režim).


Otázka: Chcem sa opýtať, či cena uvedená na Vašom webu je konečná, alebo sú tu ešte nejaké ďalšie poplatky. Ďalej by som sa chcel opýtať, či je možné tovar zaslať dobierkou na Slovensko.

Odpoveď: Cena je konečná, jediné ďalšie náklady sú poštovné. Poštové poplatok sa Vám automaticky zobrazí pri nákupu v e-shope.
Dobierkou do ostatných krajín EÚ nezasielame, dôvodom je vysoká cena tejto služby, čo by tovar veľmi predražilo.


Otázka: Prečo píšete, že vás rastúca cena striebra neteší? Veď to je predsa zisk.

Odpoveď: Rastúce ceny striebra znamenajú drahšie nákupy kovu. Aj Vy by ste bol nepochybne radšej, keby mohol nakupovať za nižšie ceny. Kde sú tie časy, keď sme nakupovali striebro za 8 dolárov ....
Striebro držíme ako ochranu proti krachu meny, proti hyperinfláciu, ako rezervu na starobu pod. U fyzického kovu, čiže u strieborných tehel, zliatkov a mincí, teda nešpekulujeme na rast ceny. 


Otázka: Investície do striebra mi pripadá neistá. Díval som sa na burzové grafy striebra a cena neustále lieta ako šialená.

Odpoveď: Áno, čiastočne máte pravdu - cena striebra na trhoch je veľmi volatilné. Dôvodom volatility striebra je, že trh so striebrom je veľmi malý. Každý väčší nákup preto hýbe cenou. Ale zásadným omylom, rozšíreným medzi laikmi, je zmiešavanie trhu fyzického striebra a trhu "papierového striebra" - kontraktov na burze. Cena fyzického investičného striebra nemá totiž s "papierovým" veľa spoločného. Na COMEX (tj. Na US futures trhu kde sa obchoduje kontrakt striebra) je cena striebra v obrovskom meradle manipulované a absolútne neodráža skutočnú ponuku a dopyt. Tento fakt je známy profesionálnym obchodníkom, bohužiaľ nie i laickej verejnosti.

V investorskej sekcii nájdete konkrétne dôkazy. Pôjde predovšetkým o ukážku nesmierneho množstva short (tj. Krátkych) pozícií, ktoré držia dve veľké americké banky. Ďalším dôkazom je napríklad skutočnosť že na COMEX existujú kontrakty na oveľa väčšie množstvo striebra, než v skutočnosti vôbec existuje v jeho depozitároch!
Aby sme si tento fakt priblížili z praktického hľadiska, použijeme situáciu z minulého roka. V novembri 2008 bola cena striebra na COMEX stlačená dokonca pod $9 za uncu. V rovnakom čase sa ale fyzické striebro - mince a zliatky - predávali v USA s obrovským prémie (prirážkou oproti spot cene na trhu). Na jednouncových minciach činilo toto premium dokonca viac ako 100%! Investičného striebra bol veľký nedostatok - akonáhle sa čokoľvek objavilo u veľkododávateľov, okamžite to bolo predaných.
A aká bola situácia v Európe? Ešte zaujímavejšie. Investičné jednouncovej mince sa tu predávali v prepočte za $25 i viac. Teda ... vlastne sa nepredávali. Prečo? V Európe skrátka v novembri 2008 žiadne investičné striebro nebolo k zohnaniu! A toto všetko sa dialo pri spot cene "paper silver" na burze $9. Môže byť presvedčivejší doklad manipulácia ceny striebra?
Ukázala sa však ešte jedna vec: Ľudia, ktorí v roku 2008 nakúpili strieborné mince alebo investičné zliatky napríklad za $15, aj na jeseň mohli predávať stále za $15, v prípade mincí ešte drahšie. Skrátka investori, ktorí mali fyzické striebro, ľudovo povedané "pod vankúšom", zarobili. Úplne opačná situácia bola bohužial "papierovom" striebre. Ľudia, ktorí nakúpili papierové striebro na burze (tj. Kontrakty na Comex), prípadne využili iného investičného inštrumentu (ETF, strieborné podielové fondy), na jeseň pri cene $9 mali priebežnú stratu cez 40%! Nenakúpili totiž skutočné striebro, ale len papierový záväzok od fondu, ktorý fyzické striebro s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nemal.


Otázka: V dnešnej dobe mi príde riskantné investovať do čohokoľvek. Čítal som v novinách odporúčaní renomovaného investičného analytika, že v dnešnej dobe je najlepšie mať väčšinu kapitálu v hotovosti, teda v peniazoch.

Odpoveď: Našim klientom vždy odporúčame , aby sa príliš neriadili radami žiadnych analytikov. Vždy Spoliehajme len na svoj vlastný úsudok. Všetci takzvaní "renomovaní" analytici v lete 2007 po prvom prepade akciových trhov radili ako o život: "Nakupujte akcie amerických investičných bánk! Tak lacné už nikdy nebudú! "Na jeseň roku 2008 sa tieto akcie dostali na zlomky pôvodných hodnôt. Niektoré veľké investičné banky dokonca skrachovali, alebo museli byť prevzaté inou bankou za štátne asistencie. "Renomovaní" analytici sa svojich rád držali do konca roka 2007. Niektorí z nich potom skončili. Tí čo zostali, sa na túto tému dnes nehodlajú baviť.

Späť k Vašej otázke. Striebro je veľmi istá investícia, najmä ak investujeme v dlhšom časovom horizonte. Ak sa pozrieme na držanie kapitálu v hotovosti, nebude výhľad do budúcnosti zďaleka tak povzbudzujúce, ako je u striebra. Áno, práve držanie kapitálu v hotovosti, teda v peniazoch, je veľmi riskantné. Je potrebné si uvedomiť, že peniaze, respektíve mena, sú tiež investičným nástrojom. Koruna, euro, dolár - hodnotu týchto mien tiež určuje trh a ich "cena" sa v čase mení. Ďalším problémom peňazí je ich nulové krytie. Naozaj je to tak - peniaze nie sú ničím kryté! Mať teda v dnešnej dobe všetko v "nekrytých" peniazoch je mimoriadne riskantné. Štáty po celom svete sa rekordne zadlžujú a niektoré z nich už aj prakticky krachujú - spomeňme na Island, Maďarsko, na problémy pobaltských krajín atď. Tlač peňazí, horúčkovité vydávanie dlhopisov - to všetko úspory stále rýchlejšie znehodnocuje. Peniaze sú náchylné na narušovanie nielen vplyvom devalvácia, ale aj vplyvom stále číhajú inflácie. Hodnotu trvalo strácajú.
Ako konzervatívny investor by ste preto mal mať časť svojich financií v drahých kovoch. Navyše, pokiaľ ide o onú istotu, zlato a predovšetkým striebro fungujú spoľahlivo ako peniaze 6000 rokov, dnešný nekryté meny sotva 40 rokov. Čo je teda istejšie?


Otázka: Zaujímal som sa o otázku výkupe. Vidím, že u striebra je percentuálny rozdiel medzi vašou nákupné a výkupnou cenou oveľa vyššia, než býva u zlata. Čím je to spôsobené?

Odpoveď: Najprv treba uviesť na pravú mieru porovnaní so zlatom. U striebra je rozdiel medzi nákupnou a výkupnou cenou (tzv. spread) vo všeobecnosti vyššie ako u zlata. Je to dané primárne vysokým prémie. Vyjdeme z faktu, že cena striebra oproti zlatu je výrazne nižšia. Ak teda vyrazenie jednouncovej mince stojí napríklad jeden dolár, potom u striebra náklady na túto razbu tvoria percentuálne oveľa väčšiu časť ceny ako u zlata.


Premium je však prítomných aj u väčších zliatkov a tehál - to je dané skutočnosťou, že striebra je v investičnej forme skrátka málo, takže ponuka nestačí pokrývať dopyt. Druhým dôvodom väčšieho spreadu oproti zlatu je fakt, že trh s fyzickým investičným striebrom je podstatne menší a nie je zatiaľ tak rozvinutý ako trh zlata. To sa však netýka napríklad USA, kde existuje veľa subjektov, malých i veľkých, ktoré sa striebrom obchodujú a tým zefektívňujú trh a tlačia na zužovanie spreadu medzi nákupnou a predajnou cenou. V Európe je situácia iná - trh s fyzickým striebrom tu organizuje len niekoľko subjektov a investičného striebra je tu veľmi málo.

Z týchto dôvodov je zaisťovanie výkupe samo o sebe veľmi zložité. SILVERUM svojim zákazníkom ponúka spätné odkúpenie investičného striebra. Múdry investor si však uvedomí, že postupom času sa trh s fyzickým striebrom rozvinie aj v Európe a priblíži sa trhu s fyzickým striebrom, aký je v USA a v Kanade. Možností výkupu bude pribúdať a výkupné ceny sa budú zlepšovať.


Otázka: Som ekonóm. Čítal som si váš článok "Prečo investovať do drahých kovov?" a to ako porovnávate striebro s dnešným moderným menovým systémom ma prekvapilo. Všeobecne sa uvádza, že ľudia už nikdy striebrom platiť nebudú, je to nepraktické. Čo vy na to?

Odpoveď: Obávame sa, že ďalší vývoj dá za pravdu nám. Keďže ste ekonóm, iste poznáte "Fractional reserve banking system" na ktorom je postavený súčasný monetárny systém a ktorý definuje úlohu centrálnych bánk. Tento systém je chrbticou dnešného menového systému, v čom sa nepochybne zhodneme. Okrem iného ale umožňuje bankám vytvárať peniaze takpovediac "z ničoho" a tiež upravuje viazanosť peňazí na štátne dlhopisy.


Čertovo kopýtko tohto systému budeme podrobne rozoberať v investorskej sekcii týchto webových stránok. Dôkaz problémov, ktoré zo systému plynú, jasne podala práve súčasná finančná kríza. Obrovská úverová expanzia (a následná bublina na trhu s nehnuteľnosťami) bola umožnená práve tým, že je možné emitovať ohromné ​​sumy peňazí "z ničoho". Bohužiaľ to zatiaľ nie je to najhoršie. Najväčšie problémy ešte len prídu. Kedy to bude? Bude to v momente, kedy zadlžené štáty s veľkými rozpočtovými schodkami (napríklad USA) nebudú schopné ďalej ťahať svoje predlžené rozpočty a ostatné štáty (ako napr. Čína) odmietnu nakupovať ich štátne dlhopisy. To bude ešte len poriadny problém.

S tým, že sa drahé kovy v menovom systéme už nikdy nebudú používať, nemožno súhlasiť. Súčasný monetárnej systém je veľmi krehký. Hodnota peňazí stojí iba na dôvere ľudí v kúpnu silu peňazí. Tento fakt pekne ukázali udalosti v roku 1999 a 2001. Vtedy, najprv v súvislosti s fenoménom Y2K a potom kvôli teroristickým útokom na WTC, začali niektoré malé lokálne obchody a tiež benzínové čerpacie stanice v USA prijímať americkej strieborné mince ktoré sa používali pred rokom 1965. tieto mince totiž obsahujú 90% striebra. A toto sa dialo v dnešnej "modernej dobe" platobných kariet a internetového bankovníctva. Vtedajší udalosti v podstate žiadnym veľkým problémom neboli - bola to iba panika. Mnohí naivné a dôverčiví občania budú veľmi nemilo prekvapení, čo sa bude diať, až sa objaví skutočný problém.
Ak hovoríme o benzínových čerpacích staniciach, skúsme ešte jedno zaujímavé porovnanie. V roku 1960 stál v USA galón benzínu asi 30 centov - galón bolo teda možné zaplatiť tromi striebornými deseticent. Dnes stojí galón benzínu viac ako desaťkrát toľko, cez $ 3. Napriek tomu aj dnes by ste si za tie tri strieborné deseticent mohli kúpiť galón benzínu - práve vďaka hodnote striebra, z ktorých sú vyrobené. Je tomu tak aj pri dnešných, veľmi nízkych a manipulovaných cenách striebra.

Striebornými mincami už asi naozaj nikdy platiť nebudeme. Nie preto, že by to bolo nemoderné, ale jednoducho preto, že striebro je veľmi zriedkavé. Na razbu väčšieho množstva mincí je ho málo. O čom sme ale presvedčení, je prítomnosť drahých kovov v menových systémoch budúcnosti. Teda že peniaze budú čiastočne kryty zlatom a striebrom. A to nie je hudba vzdialenej budúcnosti ani naše predstavy. Arabské štáty združené v GCC (Gulf Cooperation Council) už schválili zámer vytvoriť spoločnú menu (názov najpravdepodobnejšie Arabský dinár), ktorý by mohol byť čiastočne kryt zlatom. Keďže členom GCC je tiež Saudská Arábia, potom by aj platby za ropu boli pravdepodobne vyžadované v tejto mene. To by zasadilo veľkú ranu predovšetkým dolára. Dôsledkom by bol veľký rast cien drahých kovov. Ďalšie krajinou, ktorá by mohla využiť svoje veľké zásoby zlata v monetárnom systéme, je Rusko. Keďže je Rusko zároveň veľkým exportérom nerastných surovín do Európy, mal by tento krok určite veľký vplyv na euro aj na českú korunu.


Otázka: Mám k dispozícii väčší kapitál. Na internete som čítal niekoľko článkov o diamantoch. Pre väčšiu investíciu mi diamant pripadá vhodnejšie ako striebro a to predovšetkým z praktických dôvodov. Diamant môže mať hodnotu pokojne milión korún a pritom je veľmi malý a môžem si ho dať do vrecka. Za tú istú sumu by som kúpil desiatky kilogramov striebra, ktoré už tak kompaktný asi nie sú.

Odpoveď: Áno, diamant je kompaktnejší. Striebro je síce ťažké, ale vďaka vysokej mernej hustote nezaberie príliš priestoru. Investor v bežnej bezpečnostnej schránke alebo v sejfe uskladní niekoľko tisíc uncí. Ale samozrejme diamanty majú čisto v tomto ohľade nespornú výhodu.

Diamant však nemožno považovať za stabilný a konzervatívny investičný nástroj. Investície do diamantu totiž nie je investíciou do reálnej hodnoty, ale do estetického vzhľadu. To môže byť dosť ošemetné. Cena diamantu nezávisí ani tak na ponuke a dopyte ako skôr na jeho ohodnotenie znalcom.
Predstavme si, čisto hypoteticky, že by v priebehu okamihu naraz zmizli zo sveta všetky diamanty. Čo by sa stalo? Vôbec nič. Keby takto zrazu zmizlo všetky striebro, nemohli by sme sa pozerať na televíziu, používať počítač, mobilný telefón, prestala by fungovať chladnička atď. Väčšina priemyslu by sa zastavila. Svetové hospodárstvo by zažilo obrovský otras.
Cena diamantov je do značnej miery umelá - závisí len od toho, či sa nájde dostatočne bohatý záujemcov o kúpu diamantu. A ak sa nikto taký nenájde, zmizne akákoľvek dopyt. Nikto iný totiž diamant k ničomu nepotrebuje.
Tam, kde diamanty predsa len potrebné sú - brúsne a vrtné nástroje, možno použiť umelo vyrobené diamanty ktoré majú zanedbateľnú cenu.
Cena diamantov je veľmi vysoká, často až nereálne vysoká . Do čoho investuje múdry investor? Do komodity, ktorá je veľmi podcenená a existuje u nej obroský potenciál rastu ceny, alebo do niečoho, čo je extrémne predražené?

Ak chce muž kúpiť darček manželke alebo priateľku, nemôže urobiť nič romantickejšie, než kúpiť prsteň s diamantom. Investovanie má ale pramálo spoločného s romantikou. Investície svoje peniaze do komodity, ktorá má skutočnú hodnotu. Do komodity, bez ktorej sa prevažná väčšina ľudí na tejto planéte nemôže obísť. Diamant to určite nie je.

Viete, že diamant je chemicky čistý uhlík? A technológia na výrobu umelých diamantov sa neustále zdokonaľuje. Kto vie, čo bude za niekoľko rokov. Spozná potom niekto pravý investičné od umelého za pár korún?


Otázka: Ponúkate striebro v rôznych formách (mince, zliatky). Ktorá z nich je najlepšia?

Odpoveď: Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Najobľúbenejšie je striebro v malých jednotkách, najmä jednouncovej mince. Sú na trhu najžiadanejšie a veľmi ľahko sa predávajú, keď sú potrebné hotové peniaze. Keď poklesne cena striebra, práve u týchto mincí začne veľmi rýchlo narastať premium. Čiže aj keď cena striebra o niečo klesne, tieto mince môžete stále predať za vysokú cenu vďaka nárastu prémia. Optimálnym investičným rozhodnutím je teda diverzifikovať a nakupovať ako zliatky, tak mince.


Rozhodne je ale nevyhnutné nakupovať vždy také zliatky a tehly, ktorých hmotnosť je v unciach. Drahé kovy sa všade po svete obchodujú oddávna v trójskych unciach. O kilogramové a gramové zliatky je potom menší záujem a pri ich odpredaji za ne predávajúci dostanete menej peňazí. V kategórii zliatkov sú celosvetovo najobľúbenejšie práve desetiuncové zliatky. Dôvodom je ich praktická veľkosť a pritom stále výhodná cena za uncu kovu pri nákupe aj pri spätnom predaji.


Otázka: Akú mám záruku že mince, zliatky a tehly ktoré od vás kúpim sú naozaj z rýdzeho striebra a nejedná sa o falzifikát (napr s prímesou olova a pod).

Odpoveď: Na všetkých našich minciach , zliatkoch a tehlách je od rafinérie vyrazená overujúce značka .999 (prípadne .9999 alebo pure silver), ktorá garantuje rýdzosť drahého kovu. Naša spoločnosť ponúka striebro iba od renomovaných svetových rafinérie a nakupuje od najväčších dodávateľov v USA, ktorí pôsobia v obore desiatky rokov. Naviac u všetkého zlata a striebra, ktoré predávame, ponúkame spätné odkúpenie. Aj týmto krokom dávame najavo, že striebro, ktoré predáme, má vždy deklarovanú rýdzosť a hmotnosť.


Otázka: Čo znamená termín 1 oz, 10 oz, atď.?

Odpoveď: Hmotnosť striebra sa odjakživa uvádza v trójskych unciach - najčastejší skratka je tr.oz alebo len oz. Jedna trójska unca má hmotnosť približne 31,1 gramov.
Potom teda platí: 1 oz = 31,1 g, 10 oz = 311 g, 100 oz = 3,11 kg a 1000 oz = 31,1 kg.
Existuje ešte fluid ounce (skrátene fl.oz alebo len oz). To je však jednotka objemu, nie hmotnosti a je ekvivalentom cca 29 ml. Používa sa v USA, u nás ju môžete nájsť na niektorých šampónoch alebo kolínskych.


Otázka: Dávate k minciam certifikáty o pravosti?

Odpoveď: Certifikáty nemá zmysel vystavovať, pretože nemajú u investičných kovov žiadnu validitu. Jediným garantom pravosti kovu je obchodníkom vystavený daňový doklad. Len daňový doklad je evidovaný, má zákonom stanovené parametre a právne normy ho chápu ako validný doklad o pôvode a spôsobe nadobudnutia tovaru, v našom prípade investičného striebra. Certifikát je len zdrap papiera - jediným dokladom pôvodu a garanciou kvality je preto daňový doklad (faktúra). Trvajte na tom, aby tu bolo uvedené aj vaše meno a adresa, vyhnete sa tak otázkam o pôvode vášho zliatku alebo mince pri predaji.

Certifikáty sú súčasťou niektorých darčekových balení mincí a medailí. Ich funkcia je však čisto estetická, ako napríklad pekné balenia.



Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.