Strieborná minca ČNB 200 Kč 100. výročie začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania STANDARD

Česká národná banka vydáva 17. mája 2023 pamätnú striebornú dvestoročnú mincu pri príležitosti 100. výročia začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania.

Strieborná minca ČNB 200 Kč 100. výročie začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania STANDARD
Strieborná minca ČNB 200 Kč 100. výročie začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania STANDARDStrieborná minca ČNB 200 Kč 100. výročie začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania STANDARDStrieborná minca ČNB 200 Kč 100. výročie začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania STANDARDStrieborná minca ČNB 200 Kč 100. výročie začiatku pravidelného československého rozhlasového vysielania STANDARD
Cena za ks
23,44 €
20,77 € bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie

2023
ročník

ČNB
emitent

31 mm
priemer

2,2 mm
hrúbka

0,418 tr. unca (13,00 g) Ag
hmotnosť

92,5% Ag
rýdzosť

BU
prevedenie

200 CZK
nominálna hodnota

Strieborná minca Českej národnej banky v nominálnej hodnote 200 Kč pripomína 100. výročie začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu.

Pokusy s rozhlasovým vysielaním prebiehali na území Československa už pred prvou svetovou vojnou. Prvý rozhlasový program, ktorý pozostával zo slova a hudby, bol vysielaný 28. októbra 1919 z rádiotelegrafickej stanice na Petřínskej veži. O štyri roky neskôr, 18. mája 1923, sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie v Kbeloch. Československo bolo po Veľkej Británii len druhou krajinou v Európe, kde sa niečo také podarilo.

Na averze dvestokorunáka je rozhlasový mikrofón, vľavo od neho jeden vysielací stožiar a vpravo od neho dva vysielacie stožiare, z ktorých štylizovane vychádzajú rozhlasové vlny. V pozadí, v pravej dolnej časti mince, je historická budova vysielacej stanice Kbely. Pri spodnom okraji mince je po obvode v neúplnom opise text "ČESKÁ REPUBLIKA". Označenie nominálnej hodnoty so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč" je umiestnené v spodnej časti mince. Značka Českej mincovne pozostávajúca z písmen "Č" a "M" je umiestnená pri pravom okraji mince. Na rubovej strane dvestokorunáka je historický stan, ktorý súvisí so začiatkami rozhlasového vysielania. Za stanom sa nachádza vysielací stožiar a stan je v ľavej časti čiastočne prekrytý historickým logom Československého rozhlasu z roku 1991. Texty "ČESKOSLOVENSKÝ ROZHLAS" a "1923-2023" sa nachádzajú v opise po obvode mince. Iniciály autora mince Mgr. Márie Šeborovej, ktoré sú tvorené kompozíciou písmen "M" a "Š", sú umiestnené vedľa stany pri pravom okraji mince.


Mince bežnej kvality majú vrúbkovaný okraj.

 

Ku každej minci je priložená katalógová karta tmavofialovej farby, ktorá obsahuje opis mince a jej plastické vyobrazenie.

Cena za ks
23,44 €
20,77 € bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.