Strieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOF

Česká národná banka vydáva 1. marca 2023 pamätnú striebornú dvestoročnú mincu pri príležitosti 75. výročia vymenovania Josefa Karla Matochu za olomouckého arcibiskupa.

Strieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOF
Strieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOFStrieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOFStrieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOFStrieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOFStrieborná minca ČNB 200 Kč Josef Karel Matocha vymenovaný za olomouckého arcibiskupa PROOF
Množstevné zľavy
Cena/ks
1–9 ks
22,07 €
19,61 € bez DPH
10+ ks
21,84 €
19,42 € bez DPH
Cena za ks
22,07 €
19,61 € bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie

2023
ročník

ČNB
emitent

31 mm
priemer

2,2 mm
hrúbka

0,418 tr. unca (13,00 g) Ag
hmotnosť

92,5% Ag
rýdzosť

PROOF
prevedenie

18270 ks
emisný náklad

200 CZK
nominálna hodnota

Josef Matocha dosiahol vrchol svojej kariéry na jar roku 1948, keď ho pápež vymenoval za olomouckého arcibiskupa. Hneď sa horlivo pustil do práce, ale vedel, že boj s komunistickou ideológiou, ktorá nedávno ovládla Československo a ktorá nenávidela náboženstvo, bude nerovný. Kázal a rečnil niekoľkokrát denne, navštevoval školy a závody a svojou horlivosťou udivoval všetkých, ktorí ho poznali ako nevýrazného profesora filozofie. Na Veľkú noc roku 1950 režim zatkol najbližších arcibiskupových spolupracovníkov a odsúdil ich na dlhoročné tresty. Samotný Jozef Matocha pred súdom nestál, no napriek tomu sa stal väzňom vo vlastnej rezidencii - pod neustálym dohľadom Štátnej bezpečnosti. Jeho svet sa zredukoval na prijímaciu miestnosť, kanceláriu a spálňu. Telefón, noviny, knihy, korešpondencia, návštevy - to všetko mal zakázané. StB mu dokonca nedovolila zúčastniť sa ani na pohrebe vlastnej sestry. Napriek psychickému teroru sa však nestal bábkou komunistov - odmietol rezignovať a vymenovať režimom vybraných kanonikov. Neprestal brániť svoju vieru a nakoniec za to zaplatil najvyššiu cenu. V roku 1961, po jedenástich rokoch izolácie, zomrel na infarkt, pretože StB mu odmietla poskytnúť lekársku pomoc.

Na averze dvestokorunáka je v strede mincového poľa zobrazený kríž v tŕňovej korune. Kríž je čiastočne zakrytý malým štítom z osobného znaku arcibiskupa Josefa Karla Matochu. Po obvode mince je v opise uvedený text "ČESKÁ REPUBLIKA". Označenie nominálnej hodnoty so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč" je umiestnené pri spodnom okraji mince. Značka Českej mincovne pozostávajúca z písmen "Č" a "M" je umiestnená pri pravom spodnom okraji malého štítu.

Na rubovej strane dvestokorunáka je portrét Josefa Karla Matochu. Pri pravom spodnom okraji mince je umiestnená zjednodušená verzia znaku olomouckého arcibiskupstva, nad ktorou sú vpravo texty "1948" a "2023". Po obvode mince sú v neúplnom opise texty "JOSEF KAREL MATOCHA" a "APOINTMÁN ARCIBISKUPOM OLOMOUCKÝM". Iniciály autora mince Mgr. Márie Šeborovej, ktoré sú tvorené zložením písmen "M" a "Š", sú umiestnené nad textom "1948".

V kvalite PROOF je mincové pole vysoko leštené a reliéf je matný, hrana je hladká s vlysom "ČESKÁ NÁRODNÁ BANKA Ag 0,925 13 g".

Ku každej minci je priložená katalógová karta tmavofialovej farby, ktorá obsahuje opis mince a jej plastické vyobrazenie.

Množstevné zľavy
Cena/ks
1–9 ks
22,07 €
19,61 € bez DPH
10+ ks
21,84 €
19,42 € bez DPH
Cena za ks
22,07 €
19,61 € bez DPH
Skladom, pripravené na odoslanie
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.