Strieborná minca 200 Kč Bedřich Smetana 200. výročie narodenia STANDARD

Česká národná banka vydáva 28. februára 2024 pamätnú striebornú dvestokorunu pri príležitosti 200. výročia narodenia Bedřicha Smetany.

Strieborná minca 200 Kč Bedřich Smetana 200. výročie narodenia STANDARD
Strieborná minca 200 Kč Bedřich Smetana 200. výročie narodenia STANDARDStrieborná minca 200 Kč Bedřich Smetana 200. výročie narodenia STANDARDStrieborná minca 200 Kč Bedřich Smetana 200. výročie narodenia STANDARDStrieborná minca 200 Kč Bedřich Smetana 200. výročie narodenia STANDARD
Vypredané

2024
ročník

ČNB
emitent

31 mm
priemer

2,2 mm
hrúbka

0,418 tr. unca (13,00 g) Ag
hmotnosť

92,5% Ag
rýdzosť

BU
prevedenie

7700 ks
emisný náklad

200 CZK
nominálna hodnota

Dvestokoruna sa razí zo zliatiny obsahujúcej 925 dielov striebra a 75 dielov medi a vydáva sa v dvoch verziách, štandardnej STANDARD a špičkovej PROOF, ktoré sa líšia povrchovou úpravou a dizajnom hrany.

Mince kvality STANDARD majú vrúbkovaný okraj.

Na averznej strane dvestokorunáka je panoráma Prahy so siluetou Hradčan a textom " MÁ VLAST". Opis po obvode mince obsahuje text "ČESKÁ REPUBLIKA" a označenie nominálnej hodnoty so skratkou peňažnej jednotky "200 Kč". Značka Českej mincovne pozostávajúca z písmen "Č" a "M" je umiestnená vľavo od textu "MÁ VLAST".

Na rubovej strane dvestokorunáka je portrét Bedřicha Smetany. V opise pri pravom a hornom okraji mince sú texty "BEDŘICH SMETANA", "1824 - 2024" a iniciála autora Jiřího Hanuša, DiS. ktorú tvorí písmeno "H" v rámčeku.

 

Bedřich Smetana je právom považovaný za zakladateľa modernej českej národnej hudby.

Vo svojej tvorbe, ktorá sa niesla v duchu novoromantizmu a neskorého národného obrodenia, sa snažil vytvoriť osobitý český hudobný štýl.

Ťažiskom jeho tvorby sa stali jeho opery, prostredníctvom ktorých dokázal najlepšie reprezentovať novo sa formujúcu českú kultúru.

Každá z ôsmich opier, ktoré skomponoval na témy z národných dejín, mytológie a súčasného života, bola osobitá - komická, tragická, oslavná a romantická.

Medzi jeho veľmi obľúbené diela patrí cyklus symfonických básní Moja vlasť, ktorý je plný triumfu, ale aj melanchólie.

Toto vrcholné dielo vzniklo v čase, keď už bol úplne hluchý.

 

Ku každej minci je priložená hnedá katalógová karta s popisom mince a jej plastickým vyobrazením.

Vypredané
Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.