Kapitola 2 Výhody striebra

Z minulého článku vieme, prečo sú investície do drahých kovov dôležité. Je to poistka proti znehodnocovaniu úspor. Je to poistka proti inflácii. V čom sa líši od seba striebro a zlato? Aké sú výhody investičného striebra?

Zlato a striebro sú drahé kovy a majú tendenciu správať sa podobne. Avšak striebro má oproti zlatu rad výhod, vďaka ktorým má obrovský potenciál do budúcnosti. Často s obľubou hovoríme, že najväčším nepriateľom ceny zlata je samotné zlato. Vyťažené zlato sa totiž takmer nijako nespotrebúva. Hlavné využitie zlata je v šperkárstve a v oblasti investícií. Odtiaľ ale môže byť zlato veľmi rýchlo privedené späť na trh, akonáhle jeho cena stúpne. Na trh sa zlato vracia tiež recykláciou, napríklad zo starých mobilných telefónov alebo z počítačov.

U striebra je situácia iná. Drvivá väčšina každoročne vyťaženého striebra sa spotrebováva v priemysle, predovšetkým v elektrotechnike. Veľká časť striebra je nenávratne stratená a nemôže byť nikdy privedená späť na trh.

V trezoroch centrálnych bánk je uložené ohromné ​​množstvo zlata. Zásoby striebra by sme v štátnych rezervách hľadali márne. To je spôsobené dlhodobým nedostatkom striebra od 80. rokov minulého storočia, kedy deficit striebra, vzniknutý nedostatočnou ťažbou, bol systematicky pokrývaný zo štátnych rezerv a zo zásob investorov. Tieto zásoby sa už úplne vyčerpali.

Aké je konkrétne využitie striebra?

baňa na striebro To, čo robí striebro výnimočným, sú jeho fyzikálne vlastnosti. Striebro má najvyššiu elektrickú a tepelnú vodivosť zo všetkých prvkov. Vďaka tomu má aj široké využitie. Ľudia si spravidla neuvedomujú, koľko vecí okolo nás obsahuje striebro.

Počítač, televízia, mobilný telefón, auto, chladnička ... takmer každý elektrotechnický výrobok nemôže existovať bez väčšieho či menšieho dielu striebra. Striebro má významné uplatnenie aj v lekárstve, v chémii (napr úprava vody), v šperkárstve pod. Veľkým prekvapením pre mnohých je, ako ohromné ​​množstvo striebra spotrebuje zbrojný priemysel, napríklad v raketách, v riadených strelách, v torpéd a v ponorkách.

Obrovský potenciál využitia striebra je v technológiách budúcnosti: vo fotovoltaických článkoch (kde sa už dnes hojne využíva), v nanotechnológiách (pretože v elektrotechnike novej generácie je potreba veľmi obmedzovať zahrievanie vodičov v dôsledku elektrickej rezistivity) a tiež v nových striebro-zinkových batériách, ktoré majú ambíciu v blízkej budúcnosti úplne nahradiť dnešné masovo rozšírené lítium-iónové batérie. Tieto nové "strieborné" batérie majú o polovicu vyššiu výdrž. Nepredstavujú nebezpečenstvo explózie, nie toxické. Už v blízkej budúcnosti sa majú objaviť prvé notebooky s týmito akumulátormi, špekuluje sa o firmách Apple a Lenovo.

Novým odvetvím z hľadiska využitia striebra je tiež textilný priemysel. Neuveriteľných 1200 ton striebra sa ročne spotrebuje pri výrobe nového polyesterového oblečenie s votkanými mikroskopickými striebornými vláknami. Striebro totiž pôsobí dezinfekčne, resp má antibakteriálne účinky. Príčinou vzniku zápachu pri potení sú baktérie množiace sa na povrchu kože. Elimináciou týchto baktérií (práve prítomnosťou striebra) je možné odstrániť zápach a nie je potrebné používať dezodorant. Posledné roky tiež veľmi razantne narastá objem investícií do striebra - prezieraví investori vytušili obrovské perspektívy využitia striebra a tak v tichosti nakupujú, kým je cena priaznivá.

Aké sú možnosti získavania striebra?

Samozrejme hlavným zdrojom striebra je ťažba. Pri čítaní predchádzajúceho odseku Vás určite napadlo, že s poklesom priemyselnej výroby v dôsledku hospodárskej krízy poklesol aj dopyt po striebre. To predsa môže mať negatívny vplyv na cenu striebra?

Áno, to je pravda. Avšak na rozdiel od zlata sú celé 2/3 vyťaženého striebra získavané ako vedľajší produkt pri ťažbe základných kovov (zinok, olovo, nikel a meď). Vzhľadom k drastickému poklesu dopytu po základných kovoch došlo k uzatváraniu veľkého počtu nadol. Pokles ťažby základných kovov teda logicky znamená tiež významný pokles produkcie striebra. Prepad ťažby striebra bol taký, že viac ako vyrovnal pokles dopytu po striebre v priemysle.

Zároveň bolo uzavreté aj veľa klasických strieborných baní. Ťažobné spoločnosti sa často pri prevádzke spoliehajú na úvery. S vyschnutím likvidity na medzibankovom trhu veľa ťažobných spoločností nedokázalo získať úver a museli ťažbu ukončiť. Ďalším významnejším zdrojom striebra už je len recyklácia. Veľkým úskalím recyklácie je, že striebro sa síce používa takmer všade, ale v takých malých množstvách, že recyklovať ho späť je technologicky veľmi zložité. Rentabilita recyklácia striebra je preto problematická.

Zlepšiť situáciu by mohol predaj zo štátnych rezerv a výkup od investorov. Ako sme si však už ukázali, tento predtým veľmi významný zdroj dnes už prakticky neexistuje. Zásoby uložené v štátnych rezervách sú už vyčerpané.

Dopady hospodárskej krízy nezmizne zo dňa na deň. Budú ovplyvňovať ako dopyt, tak i ponuku. Je tiež potrebné si uvedomiť, že striebro sa nepoužíva v ťažkom priemysle, ktorý je krízou zasiahnutý najviac. Striebro sa používa skôr v ľahkom priemysle a v nových vysoko technologických odboroch (spomínaných vyššie), ktoré odolávajú kríze oveľa lepšie a z dlhodobého hľadiska u nich možno predpokladať značný rast.

Na začiatku tohto článku sme spomenuli, že striebro sa používa takmer všade, ale vo veľmi malých množstvách. Vplyv ceny striebra na celkovú cenu výrobku je teda zanedbateľný. Aj keby striebro niekoľkonásobne zdraželo, výrobcovia sa nebudú snažiť vyvíjať náhradu, pretože v cene výrobku tvorí striebro iba malú časť. Ba naopak, výrobcovia sa budú snažiť získať dostatočné zásoby aj za vysokú cenu, aby zaistili plynulý beh výroby. Skutočnosťou je, že v mnohých výrobkoch je striebro nenahraditeľné. Áno, v typickom výrobku je ho síce veľmi málo, ale bez neho výrobok jednoducho nemožno vyrobiť.

Keď dôjde k nedostatku fyzického striebra, nie je možné mávnutím čarovného prútika otvoriť nové bane. Vybudovať novú baňu trvá 10 rokov i viac. V dnešnom svete už prakticky neexistujú náleziská, kde by sa striebro vyskytovalo v dostatočnej koncentrácii. Ekonomicky rentabilných nálezísk je veľmi málo.

Ak urobíme zhrnutie dopytu a ponuky po striebre, dospejeme k záveru, že striebro ubúda oveľa rýchlejšie, než sa stačí ťažiť aj recyklovať. Vo svete sa pre tento fenomén vžil názov "Silver deficit". Múdri a prezieraví investori o tomto deficitu vedia, o čom svedčí rastúci záujem o investičné striebro. Deficitu striebra sa samozrejme budeme podrobnejšie venovať v investorskej sekcii.



Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.