Certifikáty

Certifikáty u striebra

Kvalitu, respektíve rýdzosť u investičného striebra, garantuje výrobca. V prípade strieborných mincí je to emitent, v prípade strieborných zliatkov je garantom rýdzosti výrobca (rafinér). Seriózny obchodník s drahými kovmi nevystavuje svojich klientov riziku a nákupy drahého kovu sám vykonáva výhradne u renomovaných dodávateľov. Len tak je zaručený pôvod tovaru a jeho kvalita.

Na tuzemskom trhu vidíme, ako strieborné mince, strieborné tehly a strieborné zliatky s daňovým dokladom renomovaného obchodníka drží medzi investormi skvelú likviditu.

Certifikáty preto nemajú u investičného striebra absolútne žiadnu validitu. Jediným garantom pravosti kovu je obchodníkom vystavený daňový doklad. Len daňový doklad je evidovaný, má zákonom stanovené parametre a právne normy ho chápu ako validný doklad o pôvode a spôsobe nadobudnutia tovaru, v našom prípade investičného striebra.


Certifikáty u zlata

Tzv. certifikáty u zlata vznikli z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je veľmi malý rozmer zlatých zliatkov s nízkou hmotnosťou. Pre uľahčenie manipulácie sa preto malé zlaté zliatky opatrujú potlačenými kartami veľkosti kreditnej karty. Kto mal v ruke napríklad zlaté zliatky s hmotnosťou napríklad 5 gramov, vie svoje.

Druhým dôvodom je zlatnícka prax u štátov, kde je prístup k opuncovaným zlatých šperkov veľmi laxný. Príkladom nech Mekka zlatníckeho dizajnu, Taliansko. Zlaté šperky z talianskej produkcie nemuseli byť veľmi dlho u malých gramážou pripojené žiadne puncom. Samozrejme, že zlatníci bojovali s obavami kupujúcich vystavovaním vlastných certifikátov o pravosti šperkov. Mnohí zákazníci, ktorí kupovali zlaté šperky, neskôr požadovali podobná potvrdenie o rýdzosti aj u investičnej formy zlata.

Išlo samozrejme o nezmyselný požiadavku - investičné zlato je kategória sui generis, táto forma investičného zlata sa nepuncuje vôbec. Aj tu preto platí, čo bolo napísané u investičného striebra - investor by mal nakupovať u renomovaného obchodníka s drahými kovmi, respektíve na sekundárnom trhu nakupovať len drahé kovy, ktorých pôvod je doložený daňovým dokladom od renomovaného obchodníka s drahými kovmi.

Ako vidíme, certifikáty u investičného striebra, ani certifikáty u investičného zlata, nemajú sebemenší validitu. Je to problematika neznalých laikov, nie skúsených investorov. Tzv. certifikát si samozrejme môže na domácej tlačiarni vyrobiť ktokoľvek a kedykoľvek. Ak pochádza drahý kov od pokoutního obchodníckej, je riziko nákupu falzifikátu veľké a najkrajšie tzv. Certifikát na tom nič nemení.

Váš dodávateľ rodinného striebra - už od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garancia spätného výkupu.
Tradícia
Viac ako 15 rokov na trhu.
Výhodné ceny
Garancia pôvodu a rýdzosti kovov.