Certfikáty


Certifikáty pri striebre

Kvalitu, respektíve rýdzosť pri investičnom striebre, garantuje výrobca. V prípade strieborných mincí je to emitent, v prípade strieborných zliatkov je garantom rýdzosti výrobca (rafinér). Seriózny obchodník s drahými kovmi nevystavuje svojich klientov riziku a nákupy drahého kovu sám vykonáva výhradne u renomovaných dodávateľov. Len tak je zaručený pôvod tovaru a jeho kvalita.

Na tuzemskom trhu vidíme, ako strieborné mince, strieborné tehly a strieborné zliatky s daňovým dokladom renomovaného obchodníka držia medzi investormi skvelú likviditu.

Certifikáty preto nemajú pri investičnom striebre absolútne žiadnu validitu. Jediným garantom pravosti kovu je obchodníkom vystavený daňový doklad. Len daňový doklad je evidovaný, má zákonom stanovené parametre a právne normy ho chápu ako validný doklad o pôvode a spôsobe nadobudnutia tovaru, v našom prípade investičného striebra.


Certifikáty pri zlate

Tzv. certifikáty pri zlate vznikli z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je veľmi malý rozmer zlatých zliatkov s nízkou hmotnosťou. Pre uľahčenie manipulácie sa preto malé zlaté zliatky opatrujú potlačenými kartami veľkosti kreditnej karty. Kto mal v ruke napríklad zlaté zliatky s hmotnosťou napríklad 5 gramov, vie svoje.

Druhým dôvodom je zlatnícka prax štátov, kde je prístup k puncovaniu zlatých šperkov veľmi laxný. Príkladom je napríklad Mekka zlatníckeho dizajnu, Taliansko. Zlaté šperky z talianskej produkcie nemuseli byť veľmi dlho pri malých hmotnostiach označované puncom. Samozrejme, že zlatníci bojovali s obavami kupujúcich vystavovaním vlastných certifikátov o pravosti šperkov. Mnohí zákazníci, ktorí kupovali zlaté šperky, neskôr požadovali podobné potvrdenie o rýdzosti i pri investičnej forme zlata.

Išlo samozrejme o nezmyselnú požiadavku - investičné zlato je kategória sui generis, táto forma investičného zlata sa nepuncuje vôbec. Aj tu preto platí, čo bolo napísané pri investičnom striebre - investor by mal nakupovať u renomovaného obchodníka s drahými kovmi, respektíve na sekundárnom trhu nakupovať len drahé kovy, ktorých pôvod je doložený daňovým dokladom od renomovaného obchodníka s drahými kovmi.

Ako vidíme, certifikáty pri investičnom striebre, ani certifikáty pri investičnom zlate, nemajú ani najmenšiu validitu. Je to problematika neznalých laikov, nie skúsených investorov. Tzv. certifikát si samozrejme môže vyrobiť ktokoľvek a kedykoľvek. Ak pochádza drahý kov od pokútneho obchodníka, ktorý sa ponúka cenou, je riziko nákupu falzifikátu veľké - a aj ten najkrajší tzv. certifikát na tom nič nemení.
Investičné striebro, investičné zlato a certifikáty - večná téma?